ORAVA: V Hruštíne vybudovali štýlový denný stacionár pre seniorov

0
261
V Hruštíne vybudovali štýlový denný stacionár pre seniorov.

Seniorom v Hruštíne by mal od konca roka slúžiť novopostavený denný stacionár. Ide o zamagurskú drevenicu, typický zrubový dom. Celkové náklady na výstavbu boli v sume 250.000 eur, informoval o tom manažér Miestnej akčnej skupiny (MAS) Orava Ondrej Šeliga.

Seniori budú mať v stacionári zabezpečenú kompletnú starostlivosť, k dispozícii budú dvaja sociálni pracovníci, ktorí sa im budú venovať osem hodín denne. Zároveň budú pre seniorov vytvárať rôzne voľnočasové aktivity. V dennom stacionári sa nachádza aj oddychová miestnosť s polohovateľnými kreslami, kde si seniori môžu oddýchnuť. K drevenici patrí aj dvor s altánkom. „Vysadili sme starodávne ovocné dreviny, jablone, slivky aj hrušky, aby sa naši starší obyvatelia cítili ako u seba doma na záhrade,“ prezradil starosta Hruštína František Škapec.

Výhodou denného stacionára pre obyvateľov Hruštína podľa starostu je, že seniori budú stále vo svojej komunite. „Deti alebo už aj vnúčatá ich dovezú a nemusia cestovať 15 kilometrov do okresného mesta. Seniori sa tak majú aj o čom medzi svojimi porozprávať a nepretrhá sa rodinné puto,“ vysvetlil Škapec.

Na vybudovanie stacionára pomohli obci eurofondy vo výške 230.000 eur. Projekt pokryl výstavbu drevostavby aj zariadenie v interiéri, záhradu či bezbariérový vstup a plošinu pre vozíčkarov. Pripravila ho MAS Orava, ktorá zároveň podala žiadosť.

-BA- zdroj a foto: www.hrustin.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ