ŽILINA: Spinálna endoskopia sa v nemocnici osvedčila, realizovali už 20 operácií

0
227
Foto ilustračné. (zdroj: unsplash,.com, Jafar Ahmed)

Operácie pomocou spinálnej endoskopie sa vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline osvedčili. Na pracovisku neurochirurgie ich za uplynulý rok urobili až 20, informovala o tom hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová.

Spinálna endoskopia poskytuje pacientom s degeneratívnymi ochoreniami chrbtice šetrný a menej zaťažujúci výkon. Ten podľa Fialovej umožňuje skoršiu mobilizáciu pacienta po operácii, nižšiu spotrebu liekov proti bolesti, rýchlejšie zotavenie aj návrat do každodenného života.

„Najčastejšie ide o operácie poškodených medzistavcových platničiek, takzvaných vyskočených platničiek. Otvorená rana má približne tri až štyri centimetre, pri endoskopii sa dostaneme len na priemer rany približne pol centimetra. Šetríme zdravé okolité tkanivá, pacient sa na druhý deň postaví a počas ďalších dní už dokáže plnohodnotne fungovať,“ vysvetlil primár oddelenia neurochirurgie FNsP Žilina Ivan Mačuga.

Neurochirurgické oddelenie používa počas zákrokov najmodernejšiu spinálnu endoskopickú zostavu. FNsP je podľa hovorkyne jediným nemocničným pracoviskom v pôsobnosti severovýchodnej oblasti Slovenska, ktoré túto metódu rutinne používa.

-AB- zdroj: FNsP Žilina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ