LIPTOV: Turistov lákajú na špeciálny cyklobus a 800 km cyklotrás

0
223
Liptov je popretkávaný značenými cyklotrasami v dĺžke viac ako 800 km.
Bicyklom po Liptove

Liptovu príroda nadelila množstvo krás, ktoré je príjemné objavovať aktívne, v športovom duchu na dvoch kolesách. Liptov je popretkávaný značenými cyklotrasami v dĺžke viac ako 800 km. Časť z nich sa dá spoznávať na cestnom bicykli aj spolu s poznávaním krás Liptova napríklad okolie Liptovskej Mary (najväčšej vodnej nádrže na Slovensku, ktorú často nazývajú domáci aj Liptovské more),  ale na mnohé z trás je odporúčaný horský bicykel. Stále častejšie sa však do popredia dostáva e-bike, teda bicykel s elektrickou podporou. Mnohé z liptovských cyklotrás totiž majú prevýšenie a vyžadujú si väčšiu fyzickú námahu. Vďaka e-bikeom si ich môžu užiť už aj rekreační cyklisti.

Bicyklisti na Liptove môžu počas leta využiť špeciálne vybavený autobus s nosičom na bicykle. Podľa Kataríny Šarafínovej z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR)  Liptov Region spája cyklobus Liptovský Mikuláš s viacerými miestami smerom na východ regiónu až po obec Važec.

„Cyklobus finančne podporil Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a vďaka úzkej kooperácii s našou oblastnou organizáciou dostávajú možnosť využívať výhody cyklobusu aj cyklisti na Liptove. Vítame túto možnosť, lebo náš región vnímame ako neobjavený cykloregión s veľkým potenciálom rastu. Cyklobus bude jazdiť denne počas školských prázdnin a v septembri počas víkendov. Cestovné lístky si cestujúci môžu zakúpiť u vodiča a za prepravu bicykla zaplatia len päťdesiat centov,“ povedal predseda predstavenstva OOCR Región Liptov Ján Blcháč.

O cyklistiku a pohyb v prírode je podľa Šarafínovej záujem. „Preto nie je ničím prekvapivým, že Liptov bojuje o svoje miesto medzi cyklistickými cieľmi. Viac ako 800 kilometrov značených cyklotrás hovorí za všetko. Podpora e-bike cyklistiky a nový cyklobus sú zrejmým vyústením snaženia Liptákov, ale nielen ich,“ podotkla.

„Osobne mám veľmi rada horný Liptov, takže vítam možnosť dostať sa bližšie k jeho krásam cyklobusom. Väčšina návštevníkov pozná strednú časť regiónu, ktorá je turisticky vyhľadávanejšia, ale horný Liptov má čo ponúknuť. Odporučila by som s využitím cyklobusu trasu z Východnej na hornú nádrž Prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh či trasu z Liptovského Hrádku cez Pribylinu a Liptovskú Kokavu späť do Liptovského Hrádku. Ak niekto nemá dostatočnú kondíciu alebo by chcel prejsť viac kilometrov v kratšom čase, tak odporúčam e-bicykel, ktorý nie je problém zapožičať v sieti požičovní po celom regióne,“ doplnila riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková.

S využitím cyklobusu odporúča OOCR Región Liptov aj cyklotrasy Hybe – Kráľova Lehota alebo Podbanské, Liptovský Peter – Jamník – Vavrišovo, Liptovský Ján – Svidovské sedlo, Hybe – Michalovo a tiež Važec – Brezová. „Viac o tipoch na cyklotrasy a letnej súťaži nájdu cyklisti na internetovej stránke visitliptov.sk,“ dodala Šarafínová

Peter Mikloš, zdroj: OOCR Liptov, TASR, foto: OOCR Liptov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ