Zomrela prvá dáma slovenskej monodrámy Milka Zimková (†71)

0
609
Milka Zimková zomrela vo veku 71 rokov.
Herečka, spisovateľka, režisérka a autorka monodrám Milka Zimková, ktorú preslávil kultový film Pásla kone na betóne, zomrela vo veku 71 rokov.
RTVS si výraznú osobnosť Milky Zimkovej pripomenie v stredu 31. mája o 17.30 na RTVS 24 v relácii Interview, o 18.00 na Dvojke v talkshow Anjeli strážni a večer o 20.30 na Jednotke vo filme …kone na betóne.

Rodáčka z Okružnej, obce pri Prešove, študovala herectvo na divadelnej fakulte v Bratislave. Po ukončení štúdia v roku 1973 sa uplatnila v trnavskom divadle a neskôr pôsobila väčšinou v slobodnom povolaní.

Ako herečka účinkovala vo viacerých celovečerných filmoch. Okrem pravidelných vystúpení na Slovensku viac ráz účinkovala v Česku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Rusku, Bulharsku i na Kube. Ostatné roky prežila v Bratislave.

Prvú knižku, ktorá jej vyšla v roku 1980, len o dva roky neskôr sfilmoval slovenský režisér Štefan Uher. Podľa jej námetov vznikli filmy Pásla kone na betóne a … kone na betóne.

Dej jej literárnych diel sa odohrával hlavne v prostredí východoslovenského vidieku, kde vykresľovala osudy žien, ktoré hľadajú životné šťastie. Charakteristickým prvkom jej próz je bohaté používanie východoslovenského nárečia. Okrem literatúry sa úspešne presadila i ako herečka, režisérka a scenáristka.

Vo filme Proč? stvárnila rolu sprievodkyne vo vlaku s futbalovými fanúšikmi. Snímka bola inšpirovaná skutočnou udalosťou, keď fanúšikovia Sparty Praha zdemolovali vlak cestou na rozhodujúci zápas v Banskej Bystrici.

Milka Zimková hrala aj vo filmoch Vianočné oblátky, Sojka, Neveľo nás idze, neveľo nám treba, Kosenie Jastrabej lúky, Šťastie na dobierku, Reverend či Dožinky.

Z jej kníh je síce najznámejšia Pásla kone na betóne, ale je autorkou ďalších literárnych diel ako Nerieš to, No a to!, InterCity, Dve v tom či Barvinek.

-BA- Zdroj: aktuality.sk, foto: anc

ZANECHAŤ ODPOVEĎ