ŽILINSKÝ KRAJ: Záchranné výjazdy horských záchranárov

0
287
Záchranné výjazdy horských záchranárov v Žilinskom kraji.

Vyčerpanie turistky v Malej Fatre

Dňa 22. 7. 2022 v poobedňajších hodinách požiadala Horskú záchrannú službu prostredníctvom Aplikácie HZS o pomoc 66 – ročná turistka zo Slovenska. Počas svojej túry sa vyčerpala, nemala už pri sebe žiadne tekutiny a zo Sedla Vráta smerom na Príslop pod Suchým už nevládala pokračovať. Vzhľadom na časovú dostupnosť požiadali horskí záchranári o súčinnosť leteckých záchranárov, ktorí zásah vykonali samostatne a značne vyčerpanej turistke pomohli.

Poľské turistky poblúdili pod Babou horou

Okolo poludnia dňa 23. júla sa na tiesňovú linku HZS so žiadosťou o pomoc obrátila dvojica poľských turistiek (obe 24 r.), ktorá poblúdila počas zostupu z Babej hory. Záchranárom HZS poskytli GPS súradnice svojej polohy . Nachádzali sa asi kilometer od turistického chodníka a netrúfali si podľa telefonickej navigácie operátorom HZS pokračovať ďalej. Záchranári HZS sa terénnym automobilom dostali až na Šťaviny a odtiaľ pokračovali k turistkám peši. Po doplnení tekutín ich sprevádzali k autu a odviezli na štátnu hranicu, odkiaľ už pokračovali samostatne na parkovisko na poľskej strane, kde mali zaparkované auto.

Alergická reakcia na bodnutie hmyzom

V poobedňajších hodinách dňa 24.7.2022 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre 51-ročnú slovenskú turistku, ktorej sa po bodnutí hmyzom prejavila alergická reakcia. Nachádzala sa pod Kubínskou hoľou, záchranári jej na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ju transportovali na prístupovú komunikáciu, kde ju odovzdali do opatery privolanej posádky RLP na prevoz do nemocnice.

-BA- zdroj a foto: FB Horská záchranná služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ