TATRY: Upozornenie na zvýšené lavínové nebezpečenstvo 3. stupňa

0
664
Foto ilustračné.

V horských oblastiach Slovenska sa vplyvom poveternostných podmienok a výdatných zrážok za posledné dni vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo 3. stupňa z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Lavínové nebezpečenstvo bude pretrvávať aj v priebehu nasledujúcich dní nakoľko vo vyšších polohách je stále veterno. Za poslednú periódu sneženia pripadlo na niektorých miestach Vysokých a Západných Tatrách až 80 cm nového snehu. Sneh je na väčšine strmých svahov len slabo previazaný.

Najexponovanejšie sú južné svahy nakoľko je v nich väčšie množstvo vetrom previateho snehu. V nasledujúcich dňoch očakávame podľa predpovede počasia zníženie oblačnosti a viac slnečného žiarenia, čo prispeje k pretrvávaniu lavínového nebezpečenstva.

Predpokladá sa aj samovoľné uvoľnenie malých a stredných lavín, ktoré môžu miestami ohroziť turistické značené chodníky. Horská záchranná služba odporúča návštevníkom pri pohybe v horských oblastiach mať lavínovú výstroj, zbytočne neriskovať a nevstupovať do voľného terénu bez testu stability snehovej pokrývky. Viac na www.laviny.sk.

Stupnica lavínového ne­bezpečenstva. (zdroj: travelingtunas.com)
Peter Mikloš, zdroj: HZS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ