ZÁPADNÉ TATRY: Horská záchranná služba upozorňuje na 4. stupeň lavínového nebezpečenstva

0
262
Horská záchranná služba upozorňuje na 4. stupeň lavínového nebezpečenstva v Západných Tatrách.

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, že vo VYSOKÝCH a ZÁPADNÝCH TATRÁCH sa vytvorilo VEĽKÉ lavínové nebezpečenstvo, 4.STUPEŇ!

Počas poslednej periódy sneženia pripadlo v týchto oblastiach od 30 – 70 cm, ktorý je vplyvom veľmi silného SZ prúdenia transportovaný najmä na J, V a JV orientácie. Veľké nebezpečenstvo hrozí najmä na záveterných stranách hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch (nad 30°), kde je uvoľnenie lavín PRAVDEPODOBNÉ už pri MALOM dodatočnom zaťažení. Na týchto miestach sa tvoria nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje z vetrom ubitého snehu. Očakáva sa výskyt stredných aj veľkých spontánnych, prevažne prachových lavín.

V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatry pretrváva ZVÝŠENÉ lavínové nebezpečenstvo, 3.stupeň.

Počas piatku a soboty sa navyše v polohách od 1400 m.n.m. očakáva silný vietor, ktorý v nárazoch bude dosahovať rýchlosť 110 – 135 km/h a priemernú rýchlosť 70 – 85 km/h, t.j. víchrica. Na hrebeňoch hôr bude vietor v nárazoch dosahovať rýchlosť 135 – 160 km/h a priemernú rýchlosť 90 – 105 km/h, t.j. silná až mohutná víchrica.

Horská záchrana služba z dôvodu vysokého rizika pádu lavín a silného vetra na horách neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne ani v podhorí .

V Západných Tatrách je predbežne do nedele 05.02. pre vysoké riziko pádu lavín dočasne UZAVRETÁ Žiarská chata.
-BA- zdroj a foto: FB Horská záchranná služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ