Bielorusko je často v médiách nazývané aj ako „posledná diktatúra v Európe“. Možno aj preto túto nádhernú krajinu navštívi menej turistov ako okolité krajiny. Po mojej prvej návšteve Bieloruska musím konštatovať, že médiá nás možno úmyselne, možno z nedbanlivosti klamú a zavádzajú. Krajina je však pre všetkých návštevníkov bezpečná. Prvý dojem = čistota a poriadok. Na uliciach nenájdete žiadne odhodené odpadky, trávniky sú úhľadne pokosené. Všadeprítomné parky sú upravené a ich mobiliár im môžeme len závidieť. Ľudia chodia po uliciach s úsmevom na tvári, sú veľmi ochotní a tiež pohostinní. Pri nespočetných rozhovoroch aj na „štipľavé témy“ otvorene odpovedali a vôbec mi nepripadali, že by mali z niečoho obavu či strach.
Mal som tú česť navštíviť malebné mesto Grodno, ktoré sa rozprestiera na brehoch rieky Neman. Od 9. mája 2017 sa stalo partnerským mestom Žilinčanov. Leží v blízkosti hraníc s Poľskom (20 km) a Litvou (30 km). Žije v ňom takmer 400‑tisíc obyvateľov. Je hlavným mestom kraja i okresu Grodno.
Ide o kozmopolitné a moderné mesto. V minulosti oň bojovalo Rusko, Poľsko aj Litva. Po celom meste sú viditeľné stopy jeho bývalých vládcov, ktoré sa najviac prejavili predovšetkým v architektúre, uznaním ruštiny ako druhého úradného jazyka či nezanedbateľnej poľskej a ruskej menšiny.
Bielorusku sa dnes prikladá enormný význam v politickej a ekonomickej sfére. Či už ako sprostredkovateľovi mierových rokovaní o Ukrajine, alebo ako vstupná brána na ruský trh. Je až zarážajúce, ako si Bielorusi poradili s rôznymi embargami zo strany západných krajín. Ako sa hovorí – všetko zlé je na niečo dobré. Bielorusov to zomklo. Dokázali vybudovať prosperujúcu krajinu, takmer bez zadlženia, a to bez eurofondov. Moderné a široké cesty, na ktorých nenájdete výtlk. Krajnice sú upravené, cesty výborne označené a najmä bezpečné. Pri vjazde na hlavnú cestu vás vždy spomalia všadeprítomné spomaľovače (tzv. retardéry). Nik si tu nedovolí zahusťovať stavbami centrum mesta, chránia si ho ako oko v hlave. Mestská hromadná doprava je neustále modernizovaná, podobne ako v Žiline tu jazdia na mestských linkách trolejbusy a autobusy.
Školy sú moderne vybavené, nechýbajú im plavecké a tréningové bazény, telocvične na všetky športy – nielen loptové hry, ale i vzpieranie, zápasenie, gymnastiku, aerobik či všakovaké posilňovne. V každej škole sú na stenách chodieb výjavy z histórie Bieloruska.
Bielorusko je zaujímavá krajina i v tom, že nerúcajú sochy ako my. Veľmi si cenia svoju históriu. Najmä tú vojnovú. Deň víťazstva je u nich najväčší sviatok. Rodiny s deťmi idú k pamätníkom padlých vojakov, kde položia kvety, poďakujú preživším veteránom kyticami kvetov a spoločne, tisíce ľudí, si zaspievajú piesne, až idú zimomriavky po celom tele. Potom sa vyberú do parkov, kde si grilujú tradičné šašlíky a oddychujú či športujú.
Pri návšteve Grodna na päť dní dokonca nepotrebujete žiadne víza (letecky nikde v Bielorusku). Vypíšete na hraniciach iba formulár a môžete obdivovať to, čo by vám ani vo sne nenapadlo. Pamiatky pravoslávne, protestantské, židovské i novodobé. Plavba po Augustowskom kanáli do Poľska (navrhnutý do zoznamu UNESCO). Cyklotrasy v okolí prechádzajúce až do Poľska aj Litvy. Bezplatná rybačka, pričom môžete mať nahodených až päť udíc. V blízkosti Grodna sa nachádzajú aj moderné kúpele či priehrada vhodná na rekreáciu. Obchody sú zásobené ako kdekoľvek v Európe. Služby sú ponúkané v štandarde. Jedlo je fantastické – ryby, placky, zelenina, všetky druhy mias a výborná vodka. Bieloruská strava je vždy zdravá, nie ako tá naša – falšovaná! Mlieko je mlieko, šunka je šunka, pečivo je pečivo. Nepridávajú do potravín žiadne nežiaduce prvky – škrob, želatinu, farbivá, vodu so stabilizátormi a pod. Nemusia a ani nechcú. Majú moderne rozvinuté poľnohospodárstvo, všetka pôda je obrobená a v potravinárstve sú sebestační. My im môžeme kvalitu potravín len závidieť.
Už teraz sa teším na budúcu spoluprácu našich miest Žiliny a Grodna. Začíname počas tohtoročných Staromestských slávností, kedy sa na pôde radnice strednú zástupcovia tour‑operátorov pre rozvoj cestovného ruchu. Tak isto sa už pripravuje vzájomná výmenná výstava fotografií spojená s organovým koncertom. Na jeseň pocestujú naše deti – športovci na rôzne súťaže v atletike, futbale, gymnastike a pod.
Patrik Groma, mesto Žilina
Zdroj a foto: tlačová správa, archív autora
Článok bol publikovaný v Žilinskom Kuriéri č. 5/2017.