Od roku 2014 sa dobrovoľníci z iniciatívy mestského poslanca Patrika Gromu starajú o zabudnutý potôčik Čížov jarok – pravidelne ho čistia, udržujú prietok vody, stavajú kaskády na prekysličovanie vody a udržiavajú aj jeho okolie. Obnovujú jeho romantickú krásu, aby nám navždy nezanikol. V minulosti bol v potoku hojný život, o karasy, mloky, žaby tu nebola núdza. Dnes sa pomaly život do toho potôčika vracia, ktorý sa nachádza oproti VÚD a Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.
Patrik Groma: „Uplynulú sobotu sa konalo už 6. čistenie Čížovho jarku, vyčistili sme koryto potoka od popadaných hnijúcich a suchých konárov, povyťahovali staré pneumatiky, sklo, plastové fľaše a stavebný odpad. Dokonca tam niekto vyložil dve fúry odpadových kalov, predpokladáme, že nebezpečný odpad pochádzal z priľahlých budov, pretože sa v nich nachádzali magnetické pásky. Taktiež sme dočasne prekryli dve odpadové šachty, z ktorých boli odcudzené poklopy, a vec oznámili kompetentným. Niekedy mám oči pre plač, keď po roku vidím čo všetko ľudia dokážu nahádzať do zúboženého Čížovho potôčika. Chcem sa poďakovať Romanovi, Evke, Ľubošovi, Milanovi a mestu Žilina, že pomohli tejto vodnej žilke lesoparku opäť nadýchnuť sa.“
Z histórie Čížovho jarku
Z tohto historického toku zaznamenaného i na Ruttkayovej mape z roku 1747 a tečúceho z Lesoparku Chrasť cez Vlčince a Košickú ulicu až na Studničky (vlieval sa do Všiváka) zostalo už iba 400 metrov otvoreného toku, pričom zvyšok sa v minulosti zatrubnil. Pre zaujímavosť, dodnes sú po ňom označenia v názvosloví žilinských ulíc Na stave a Rybníky.
Archivár Peter Štanský: „Vo vlastivednom zborníku Štefana Janča z roku 1968 je uvedené, že z troch krížov pri ceste vedúcej na Vrútky niže celulózky zostali len dva drevené kríže a medzi nimi je asi 50‑ až 60‑ročná lipa. Od nemocnice ku krížom preteká malý potôčik, pri lipe sa točí a tečie popri ceste do mesta. Jedni ho volajú Čížov jarok. Vraj tečie z lesa Chraste, kde bývalo hojne čížikov, druhí ho volajú podľa biblického mena Jordán. Legenda hovorí, že pri troch krížoch, ktoré sú na Ruttkayovej mape aj vykreslené, sa zastavovalo, keď viedli na smrť odsúdeného na Šibenice.“
Zdroj a foto: TS Patrik Groma