Tohtoročné babie leto privítali členovia z klubu neprofesionálnych výtvarníkov a fotografov pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline v prekrásnom kraji Jura Jánošíka. Počas víkendu 14. a 15. októbra 2017 zachytávali na maliarske plátna život v terchovských osadách. Kopaničiarske osídlenie v okolí Terchovej je stále živé, osád v Jánošíkovom kraji je neúrekom, mnohé už iba ako chalupárske osady.
Výtvarníci si vyberali také, v ktorých ešte pulzuje každodenný bežný život Terchovcov a kde celoročne žijú. Zaujala ich osada U Repáňov, časť Kvočkovci, kde sa zrodila jedinečná terchovská muzika zapísaná aj v Svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva. Dodnes tam ešte stojí rodný dom jedného z prvých terchovských muzikantov. Táto skromná drevenička takmer v pôvodnom stave neušla oku nejedného výtvarníka. V neďalekej osade U Marunov zaujala úžasnou idylkou malebná zvonička, v okolí ktorej sa pásli kravy i ovce. Krásne výhľady a pestrofarebná jesenná príroda hýriaca všetkými farbami z tejto osady ostanú nielen v srdciach výtvarníkov, ale aj na plátnach. Byť v kraji Jánošíka a nenavštíviť jeho rodnú osadu sa jednoducho nedá. Malebná osada Jánošíkovci bola nádhernou bodkou za dvojdňovým plenérom. Aj keby v nej výtvarníci strávili týždeň, aj tak nezachytia všetky zákutia, ktoré im táto neveľká osada učupená pod Pupovom poskytla. Každý maliar má svoj pohľad na realitu i výtvarnú techniku, ktorou ju zachytáva. Veľmi dobrými radcami či pomocníkmi pri ich tvorbe boli lektori – akademickí maliari Stano Lajda a Andrej Mazúr, ktorí sú zároveň aj vedúcimi klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline. Výtvarníčka Janka Sňahničanová hovorí za všetkých: „Vďaka za inšpiráciu, odborné rady, láskavý prístup, trpezlivosť a ústretovosť našich učiteľov. S ochotou odovzdávajú svoje znalosti nám amatérom. Sme radi, že máme takúto možnosť rozvíjať svoju tvorivosť pod vedením našich učiteľov.“
Aj lektori, ktorí už dlhé roky vedú klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, boli spokojní s plenérom a vždy pripomenú, že majú viac času venovať sa jednotlivcom ako na klube a poradiť im pri práci.
„Som veľmi milo prekvapený výslednou prácou maliarov. Urobili pekné obrázky. Niektorí si po prvýkrát vyskúšali nové výtvarné techniky, ktoré určite obohatia ich tvorbu,“ hovorí Andrej Mazúr. A Stano Lajda ešte dodal: „Tento plenér je špecifický. Nejde len o výtvarný prejav. Ale v týchto osadách, kde ešte cítiť dávnu minulosť, spoznávame, ako žili naši predkovia a toto pominuteľné kúzlo chceme zvečniť na plátne. A to je aj hlavným cieľom tohto plenéra.“
Projekt Život v terchovských osadách podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj. V budúcom roku pripraví Krajské kultúrne stredisko v Žiline výstavu prác nielen v Makovického dome v Žiline, ale aj v obci Terchová v spolupráci s miestnym kultúrnym strediskom.
Anna Lovritšová
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
www.krkszilina.sk
Foto: archív