Východné pobrežie Liptovskej Mary je častým cieľom vychádzok Mikulášanov. Najbližšie k nej majú obyvatelia Palúdzky, posledné týždne sa za železničnú trať chodia kochať aj ľudia z okolitých miest. Dôvodom je nezvyčajne nízka vodná hladina, ktorú spustili kvôli očakávanému topeniu snehov na horách. Znížená hladina odhalila pozostatky niekdajšej hlavnej cesty, ktorá spájala zatopené obce. Nečakane dostupný je aj Vtáčí ostrov, ku ktorému sa bežne nedostanete a v niektorých miestach dokonca vidno základy domov či pozostatky studní zo zatopených dedín. Jedinou prekážkou voľného prístupu k tomuto miestu, ku ktorému sa dostanete len z Palúdzky, je železničná trať.
Pohyb po trati alebo v jej tesnej blízkosti zakazuje zákon. A práve železničný násyp v Palúdzke pri zberných surovinách je miestom, ktoré využíva množstvo ľudí na prechod k vode. Ľudia, ktorí v tomto mieste prekračujú trať, majú len niekoľko sekúnd, aby vyhodnotili riziko, či ich neohrozí vlak prichádzajúci rýchlosťou 120 km/h.
Predstaviteľom radnice nie je ľahostajná bezpečnosť ľudí, ktorí prechádzajú cez trať k vodám Liptovskej Mary. Preto zvolali stretnutie so zástupcami železníc a vodohospodárov. „Dospeli sme k záveru, že je potrebné presmerovať ľudí od trate cez Priehradnú ulicu k objektu vodární a po nábreží Váhu ich viesť popod železničný most k samotnej nádrži. Našou úlohou je teraz zatraktívniť pre nich túto bezpečnejšiu trasu, aby boli motivovaní neprechádzať cez trať,“ zdôvodnil viceprimátor Ľuboš Trizna. Trasa k Mare, po ktorej mesto urobí náučný chodník, nie je dlhšia ako riziková trasa cez koľajisko.