Maštaľ a hospodárske objekty pri Rodnom dome súrodencov Rázusovcov čaká veľká prestavba. Už v roku 2022 sa pôvodné priestory zmenia na expozície kováčstva a garbiarstva, čo sú najstaršie tradičné remeslá v Liptove. Ich dominantou bude veľmi vzácna kováčska vyhňa s nástrojovým vybavením z neďalekej obce Vlachy. Do svojho zbierkového fondu ju získalo mestské Múzeum Janka Kráľa, ktoré spravuje Rázusovie dom. Pôvodná vyhňa je národnou kultúrnou pamiatkou a jej inštaláciu v Liptovskom Mikuláši odobrili pamiatkari z Ružomberka a Banskej Bystrice.
Na mimoriadne unikátnu, no chátrajúcu vyhňu, upozornil múzejníkov pamiatkar Peter Kulašík z Ružomberka. Tí sa ihneď zhostili jeho iniciatívy o záchranu národnej kultúrnej pamiatky. „Vyhňu sme navštívili a zistili sme, že je najvyšší čas zachovať ju pre budúce generácie. V Rázusovie dome sme v pôvodnej maštali pripravili podmienky na jej inštaláciu. So súhlasom a pod dozorom pamiatkarov z Bystrice uskutočníme po uvoľnení protipandemických opatrení prevoz kompletného zariadenia do Liptovského Mikuláša,“ ozrejmil riaditeľ mestského múzea Jaroslav Hric. Súčasťou inštalácie bude aj odborné ošetrenie koženého mechu, rôznych nástrojov a ich dôkladné vyčistenie.
Zo záchrany kováčskej vyhne svojho otca má radosť aj doterajší majiteľ objektu Ján Molek. „Môj otec bol v rodnej dedine vážený remeselník. Viem od neho, že vyhňa bola založená v roku 1860. Otec bol vyučený kováč a v čase fungovania vyhne bývala celá naša ulica zaplnená množstvom vozov a koňmi,“ prezradil Ján Molek, ktorý síce v remesle svojho otca nepokračoval, no k Rázusovie domu ho viažu viaceré osobné spomienky. Štyri desaťročia totiž býval vo Vrbici, pracoval v likérke a mnohí obyvatelia Liptovského Mikuláša si ho pamätajú ako dobrého futbalistu, ktorý reprezentoval Liptov a futbal hrával aj s vtedajšími reprezentantmi Československa.
Skanzen uprostred sídliska
Rozšírením expozícií Rázusovie domu sa podľa slov riaditeľa Múzea Janka Kráľa stáva Rodný dom súrodencov Rázusovcov nielen centrom literárneho diania, ale uprostred sídliska vzniká akoby skanzen s ukážkami tradičných remesiel. Mnohé práce v súvislosti s prestavbou maštale vykonali pracovníci mestského múzea svojpomocne. V apríli sa uskutoční oprava strechy a už v lete vynovené priestory privítajú návštevníkov Rázusovie domu.