V závere týždňa nás čaká vpád studeného arktického kontinentálneho vzduchu, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou prinesie veľmi chladné, na severe ojedinele aj arktické dni.
Prvý raz v tejto zime sa do našej oblasti dostane kontinentálna arktická vzduchová hmota. Má pôvod nad zamrznutým Severným ľadovým oceánom a severnou Sibírou. Z tejto oblasti sa najprv na prelome rokov dostala od východu cez oblasť Novej Zeme do severnej Európy.
Kľúčové je, že sa presúvala ponad pevninu a cez oblasť, kde je len minimum slnečného žiarenia, vplyvom čoho takmer nestratila svoje pôvodné vlastnosti. Práve naopak, mohla sa takzvane radiačne vychladzovať, čím v nej v spodných hladinách mohla trochu klesnúť teplota, a zároveň stúpol tlak (studený vzduch je hustejší, ťažší…).
Tento proces sa v uplynulých dňoch zaznamenal v severnej a severovýchodnej Európe, kde v studenom vzduchu zmohutnela tlaková výš. Po jej okraji sa najchladnejší vzduch dostal až na návetrie Škandinávskych vrchov a v týchto dňoch tam teplota klesá mimoriadne nízko, keď aj cez deň je tam ojedinele aj menej ako -40 °C.
V lokalitách citlivých na severný a severovýchodný vietor tak bude na pocit veľmi chladno, pretože pocitovú teplotu bude výrazne zvyšovať aj silný vietor. Tento efekt bude najvýraznejší vo Východoslovenskej nížine, Košická a Popradská kotline, na hornom Horehroní, ale aj oblasti na krajnom západe v údolí Váhu, prípadne na Záhorí budú mať výrazne zníženú pocitovú teplotu.
Presne opačným spôsobom sa blokovanie prúdenia studeného vzduchu prejaví v záveterných oblastiach, čo bude zreteľné najmä v úvodných hodinách ochladzovania. Pri tomto type poveternostnej situácie to typicky býva na rozhraní Nitrianskeho a Banskobystrického kraja (no v ktorom to bude výraznejšie sa zatiaľ presnejšie predpovedať nedá). Pre podrobnejšiu predpoveď jednotlivých parametrov sledujte predpovede TU.
-AB- zdroj a foto: shmu.sk/