Podľa primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martina Sudeka zavedením laparoskopickej sakrokolpopexie rozšíria spektrum poskytovaných laparoskopických výkonov. „Som rád, že môžeme laparoskopiu využívať aj pri riešení defektov panvového dna. Ide o endoskopický výkon, pri ktorom operujeme len cez štyri drobné – päť až desaťmilimetrové rezy v brušnej dutine. V tomto prípade dokážeme pošvu efektne zafixovať pomocou sieťového implantátu, čo prináša dlhodobejší efekt,“ uviedol.
Doplnil, že laparoskopickú sakrokolpopexiu pomohol do Žiliny zaviesť prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Peter Urdzík. „Odborne zaškolil operačný tím, vďaka čomu sme za jeho prítomnosti vykonali už druhú operáciu takmer plne vo vlastnej réžii. A sme schopní pomáhať ďalším pacientkam,“ dodal primár žilinskej gynekológie.
Prolaps panvových orgánov je nevyhnutné riešiť operačne predovšetkým v pokročilých štádiách. Podľa lekárky oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Oľgy Káčerikovej môže pri ľahších defektoch pomôcť konzervatívny prístup vo forme rehabilitácií svalstva panvového dna. „Žiaľ, mnoho žien má strach alebo sa hanbí o problémoch zdôveriť. Veľká časť z nich prichádza k lekárovi až v závažnom štádiu, keď môže napríklad maternica vytŕčať z pošvy aj niekoľko centimetrov,“ upozornila s tým, že medzi symptómy patrí únik moču pri kašli, námahe alebo smiechu, nutkavé časté močenie, pocit cudzieho telesa, neskôr až pocit vypadnutia, prípadne prepadnutie maternice von z pošvového otvoru.
Podotkla, že výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky. „Ochorenie prináša zníženú kvalitu života, diskomfort, nepríjemnosti v sexuálnom živote, chronické bolesti, prípadne zvýšené riziko možných infekcií urogenitálneho traktu. Preto je veľmi dôležité, aby ženy absolvovali gynekologické preventívne prehliadky a upozornili lekára na subjektívne ťažkosti, ktoré pociťujú,“ zdôraznila Káčeriková.