RUŽOMBEROK: Polytechnická škola dostala dar od kanadského filantropa s koreňmi na Liptove

0
76
Polytechnická škola dostala dar od kanadského filantropa s koreňmi na Liptove.

Stredná odborná škola Polytechnická v Ružomberku získala 125 778 eur od Louisa Johna Gazdaricu, ktorého rodičia pochádzali z Liptovských Revúc. Darovaniu predchádzalo stretnutie jeho sestry s vedením školy, ktorá v minulosti avizovala poslednú vôľu svojho brata. Gazdarica bol učiteľ francúzštiny a farmár, a v minulosti bol ocenený aj medailou prezidenta SR za filantropické príspevky. Rodičia sa v ňom od narodenia snažili vypestovať túžbu poznať rodnú krajinu svojich rodičov a pomáhať jej. Medzi jeho záľuby patrili okrem iného aj autá či motorky, čo bol údajne aj jeden z dôvodov prečo finančne podporil školy so strojárskymi či automobilnými odbormi.

Budúci polytechnici sa tak aj vďaka kanadskému Slovákovi môžu tešiť na vzdelávanie v kvalitnejších podmienkach. Škola označila konanie filantropa za „Dar z nebies“ a jeho dedičstvo použila na modernizáciu vybavenia učební odborného výcviku, dovybavenie chemického laboratória a autoservisu, nákup zváracej techniky, vybudovanie laboratória strojárstva a PLC pracoviska pre mechatronikov a množstvo ďalšieho.

Okrem SOŠ Polytechnickej v Ružomberku, daroval pán Gazdarica značné finančné obnosy aj Základnej škole v Liptovských Revúcach, ako aj školám v Banskobystrickom samosprávnom kraji.
-BA- zdroj a foto: FB Žilinský samosprávny kraj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ