ŽILINSKÝ KRAJ: Záchranné akcie horských záchranárov

0
132
Záchranné akcie horských záchranárov v Žilinskom kraji.
Dve záchranné akcie v Malej Fatre

Záchranári z Malej Fatry zasahovali vo štvrtok 13.10.2022 v dvoch prípadoch súbežne. O pomoc boli požiadaní 53-ročným českým turistom, ktorý si na žltom TZCH pod Poludňovým grúňom poranil dolnú končatinu a nebol schopný ďalšieho zostupu. Po zafixovaní a ošetrení končatiny bol transportovaný za pomoci rakúskeho vozíka ku terénnemu vozidlu HZS a následne do Štefanovej, odkiaľ pokračoval na ďalšie ošetrenie v sprievode manželky.

V druhom prípade kontaktovali HZS so žiadosťou o pomoc pre 69-ročného slovenského turistu jeho známi. Muž počas schádzania z Rozsutca začal pociťovať bolesti v oblasti hlavy, ktoré boli pravdepodobne následkom staršej choroby. Postupne strácal koordináciu a bol dezorientovaný, čo mu nedovoľovalo samostatne zostupovať. Za pomoci a podpory iných turistov prešiel až do sedla Medzirozsutce, odkiaľ už neboli schopní mu ďalej fyzicky pomáhať v zostupe. Záchranári HZS ho po príchode vyšetrili, zmerali mužovi vitálne funkcie a po zhodnotení jeho zdravotného stavu ho nabalili do nosidiel UT 2000 a transportovali ho do Štefanovej, kde ho prebrala do starostlivosti privolaná posádka RZP z Terchovej.

Pomoc zablúdenej Slovenke nad Liptovskou Lúžnou

Záchranári HZS z oblastného strediska Veľká Fatra boli dňa 14. októbra požiadaní prostredníctvom Polície SR o pomoc pre 69-ročnú pani. Tá sa vybrala sama na brusnice do lesa nad Liptovskú Lúžnu. V hmle však zablúdila stratila orientáciu, a tak kontaktovala pomoc. Do terénu odišli hľadať ženu záchranári HZS na štvorkolke. Pani bola nájdená na turistickom chodníku medzi Veľkou hoľou a sedlom pod Skalkou. Bola mierne podchladená. Po zateplení ju záchranári HZS transportovali do Liptovskej Lúžnej, odkiaľ pokračovala domov samostatne.

Pád zo skaly v Demänovskej doline

V popoludňajších hodinách dňa 15.10.2022 došlo v Demänovskej doline v časti Blatník k pádu 22 – ročného muža zo skaly. Po asi 15 metrovom páde zostal nehybne ležať na zemi, dýchal ale bol v bezvedomí. Podľa opisu svedkov mal viditeľné poranenia hlavy a končatín. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Banskej Bystrice, ktorá v Jasnej vyzdvihla na palubu záchranára HZS, ktorí boli následne spolu s lekárom VZZS vysadení priamo pri postihnutom. Ďalšia skupina záchranárov HZS okamžite po nahlásení smerovala k miestu nehody pozemne.  Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti bol zranený vo vážnom stave s polytraumou letecky transportovaný do nemocnice v Ružomberku.

Neúspešná KPR nad kúpeľmi Korytnica
Dňa 16. 10. 2022 dopoludnia bola Horská záchranná služba prostredníctvom tiesňovej linky 155 požiadaná o pomoc pre hubára, ktorý skolaboval v lesnom poraste pri jednom z prameňov nad kúpeľmi Korytnica. Prítomní svedkovia zahájili laickú KPR a okrem horských záchranárov boli na miesto udalosti vyslané aj posádky RZP a RLP. Napriek maximálnemu úsiliu zúčastnených sa žiaľ 73 – ročného muža zo Slovenska nepodarilo oživiť. Záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra telesné pozostatky nebohého muža pozemne transportovali z lesného porastu k terénnemu vozidlu, autom následne k pozemnej komunikácii, kde boli odovzdané príslušníkom PZ SR.
-BA- zdroj a foto: FB Záchranná horská služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ