ŽILINA: Na Dni zdravia radili ľuďom aj zdravotníci z nemocnice

0
261
Fakultná nemocnica pripravuje výstavbu pavilónu urgentnej medicíny.

Poradenstvo zdravotníkov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline mohli vo štvrtok 22. septembra využiť návštevníci Žilinského dňa zdravia. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej išlo na Námestí Andreja Hlinku po dlhom čase o prvý kontakt zdravotníkov s verejnosťou mimo nemocnice.

Doplnila, že pripravili ukážky viacerých druhov cvičení a poradenstvo s fyzioterapeutmi. „Absencia aktívneho pohybu najviac prispieva k ochoreniu pohybového aparátu, ktoré je dnes civilizačným ochorením. Snažíme sa u ľudí robiť osvetu, aký je pohyb dôležitý a ako sa zbaviť bolesti chrbta. Nie pasívne, ale najmä aktívnou pohybovou zložkou,“ podotkla fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a rehabilitácie FNsP v Žiline Jana Fabianová.

Zdravotníci zo žilinskej nemocnice poskytli podľa Zátekovej návštevníkom rady aj v otázkach sociálnej a zdravotnej starostlivosti, skontrolovali im znamienka a poskytli dermatovenerologické konzultácie. „Poradili im tiež, ako správne užívať a kombinovať lieky, či ako zvládnuť horúčky u najmenších pacientov. Budúcim mamičkám sa venovali pôrodné asistentky a gynekologická fyzioterapeutka,“ priblížila hovorkyňa nemocnice.

Základy poskytovania prvej pomoci si záujemcovia zopakovali v stánku Slovenského Červeného kríža (SČK) Územného spolku Žilina. „SČK sa tradične pripája k najväčšej žilinskej preventívnej aktivite. Naši tréneri a inštruktori poskytli konzultácie prvej pomoci ku konkrétnym stavom. Pre deti sme pripravili ukážku plne vybavenej sanitky a učili sme ich prvú pomoc zábavnou formou,“ dodal predseda SČK Územného spolku Žilina Peter Martinek.

-BA- zdroj: TASr, foto: FNsP Žilina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ