ŽILINSKÝ KRAJ: Víkendové záchranné akcie horských záchranárov

0
46
Víkendové záchranné akcie horských záchranárov v Žilinskom kraji.

Úraz kolobežkára na Kubínskej holi

Záchranári HZS z Malej Fatry zasahovali popoludní 5.8.2022 na Kubínskej holi. Pri zjazde na kolobežke došlo k úrazu 48-ročného Slováka. Muž utrpel po páde úraz v oblasti hrudníka a hornej končatiny. Zranenie mu sťažovalo dýchanie. Keďže muža s podozrením na pneumotorax bolo komplikované transportovať pozemne, o súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS. Záchranári HZS poskytli mužovi predlekárske ošetrenie a končatinu mu zafixovali. Následne ho odovzdali do opatery privolaných leteckých záchranárov.

Ošetrenie turistky pod sedlom Brestov

V podvečerných hodinách 5.8.2022 kontaktovala HZS so žiadosťou o pomoc skupinka slovenských turistov v Malej Fatre. Pri zostupe na zelenom TZCH pod sedlom Brestov si úraz hornej končatiny privodila 55-ročná turistka. Záchranári HZS po príchode žene končatinu ošetrili a zafixovali. V ich sprievode zišla ku terénnemu vozidlu HZS a bola transportovaná do obce Varín, kde ju záchranári HZS odovzdali privolanej posádke RZP.

Nočná záchranná akcia pod Hrubou kopou

Profesionálni aj dobrovoľní zmluvní záchranári HZS zasahovali v nočných hodinách dňa 5. augusta na severnej strane Západných Tatier. Boli požiadaní o pomoc pre 44-ročnú českú turistku. Pri zostupe z Baníkovského sedla padla a spôsobila si úraz tváre, hlavy a povrchové zranenia. Postupne zostúpila až na žltý turistický chodník pod Hrubou kopou, jej stav sa však zhoršoval. K vyčerpaniu sa pridali nevoľnosti spôsobené pravdepodobne úrazom hlavy a napokon aj epileptický záchvat. Záchranári HZS na mieste ženu vyšetrili, ošetrili a zateplili. Za pomoci nosidiel Kong bola prenesená na Adamcuľu, odkiaľ ju transportovali terénnym vozidlom ku Domu HZS na Zverovke. Pacientka bola odovzdaná privolanej posádke RZP, ktorá ju prevzala na ďalšie vyšetrenia.

Úraz dolnej končatiny pod Demänovským sedlom
V poobedňajších hodinách dňa 5.8.2022 bol na tiesňovú linku 18300 nahlásený úraz členka pod Demänovským sedlom. Na turistickom chodníku sa zranil 40-ročný český turista, na pomoc mu išli siedmi príslušníci HZS OS Nízke Tatry, najprv za pomoci lanových dráh na Chopok a následne pozemne. Na mieste poskytli postihnutému turistovi prvú pomoc, poranenú končatinu mu zafixovali a za pomoci nosidiel Kong ho transportovali na Chopok, následne lanovými dráhami a terénnym vozidlom na Záhradky, odkiaľ na vlastnú žiadosť pokračoval so svojimi rodinnými príslušníkmi na ďalšie ošetrenia do nemocnice.
Pomoc zranenej turistke v Žiarskej doline
V poobedňajších hodinách dňa 6. 8. 2022 bola Horská záchranná služba požiadaná o pomoc zo Žiarskej chaty. Nachádzala sa tam 18 – ročná turistka, ktorá si poranila členok a nebola schopná pokračovať v zostupe. Na pomoc jej odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Západné Tatry, ktorí zranenému dievčaťu po príchode poskytli prvú pomoc. Následne ju terénnym vozidlom HZS transportovali na údolné parkovisko, odkiaľ pokračovala na odporúčané vyšetrenie autom v sprievode príbuzných.
-BA- zdroj a foto: FB Horská záchranná služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ