MARTIN: Zásahový tím odstránil dva problémové medvede

0
233
Zásahový tím odstránil v Turci dva problémové medvede.

Dvoch problémových jedincov medveďa v okrese Martin tento týždeň odstránili pracovníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Zvieratá svojím správaním a častými návštevami intravilánu ohrozovali bezpečnosť tamojších obyvateľov, vo štvrtok o tom informovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková.

V utorok (19. 7.) zásahový tím odstránil trojročného samca s hmotnosťou 55 kilogramov pri obci Sučany. Jedinec opakovane navštevoval intravilán obce a vyhľadával potravu v podobe plodov ovocných drevín v záhradách rodinných domov aj v komunálnom odpade. „Jeho správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné, keďže pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti. Zásahový tím dostával o jeho výskyte hlásenia od tamojšej samosprávy, príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru aj domácich obyvateľov,“ priblížila Bocková.

V stredu (20. 7.) usmrtili trojročnú samicu medveďa s hmotnosťou 57 kilogramov pri obci Lipovec. Problémová medvedica sa pravidelne pohybovala po komunikáciách v intraviláne obce, v záhradách rodinných domov a oblasti Lipoveckých jazier. Samica podľa Bockovej nejavila známky plachosti a vykazovala nízku citlivosť na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. „Plašenie problémových jedincov je jednou z foriem averznej terapie. Cieľom je znovunavodenie plachosti u jedincov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu,“ vysvetlila Bocková.

Ako dodala, správanie medvedice bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu. Odstránili ju v súčinnosti s políciou, ktorá na mieste dohliadala na bezpečnosť návštevníkov.

-BA- zdroj: TASR, foto: www.turieconline.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ