ŽILINSKÝ KRAJ: Výjazdy horských záchranárov počas víkendu

0
370
Výjazdy horských záchranárov počas víkendu v Žilinskom kraji.
Zablúdení turisti pod Sinou
Vo večerných hodinách dňa 2.10.2021 požiadala záchranárov HZS o pomoc dvojica turistov z Poľska, ktorá schádzala turistickým chodníkom zo Sinej do Demänovskej doliny. Pre popadané stromy v dolnej časti stratili turistický chodník a nevedeli sa zorientovať. Záchranári HZS ich následne už aj za pomoci čelových lámp doprevadili k terénnemu vozidlu, ktorým následne pokračovali do Jasnej, kde boli ubytovaní.
Záchranná akcia v oblasti Bielych skál
Záchranári HZS z Malej Fatry boli v dopoludňajších hodinách v nedeľu 3.10.2021 vyslaní na TZCH do oblasti pod vrch Suchý. O pomoc boli požiadaní pre 49-ročného nemeckého turistu, ktorí si pri presúvaní v skalnom teréne Bielych skál zranil rameno. Muža záchranári HZS na mieste ošetrili, zafixovali mu končatinu a podali mu analgetikum. Jeho zdravotný stav sa zlepšil natoľko, že bol v stave pokračovať v sprievode a s podporou záchranárov HZS samostatne. Spoločne zišli až ku Chate pod Suchým, odkiaľ bol turista transportovaný terénnym vozidlom HZS do Nezbudskej Lúčky. Z obce pokračoval na vlastnú žiadosť samostatne na ďalšie ošetrenie v sprievode príbuzných.
Úraz turistky pod hradom Zniev
Operačné stredisko ZZS požiadalo o súčinnosť záchranárov HZS z Veľkej Fatry pre 66-ročnú Slovenku, ktorá si spôsobila úraz dolnej končatiny pošmyknutím na turistickom chodníku pri zostupovaní z hradu Zniev smerom do obce Kláštor pod Znievom. Záchranári HZS žene na mieste končatinu ošetrili a zafixovali a za pomoci nosidiel UT2000 ju transportovali ku terénnemu vozidlu HZS. Pacientka bola prevezená záchranármi HZS na ďalšie ošetrenie do nemocnice v Martine.
-BA- zdroj a foto: FB Horská záchranná služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ