ŽILINA: V nemocnici čísla opäť pribúdajú

0
118
V žilinskej nemocnici obmedzia plánované operácie.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline hospitalizovali za prvé dva septembrové týždne 14 pacientov s ochorením COVID-19. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej vekový priemer pacientov v porovnaní s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu klesá a aktuálne je na úrovni 59 rokov.

Doplnila, že najmladším pacientom bola 35-ročná žena. „Ukazuje sa, že tretia vlna zasiahne skutočne viac mladších ľudí, a to najmä neočkovaných. S výnimkou jedného muža zatiaľ všetci pacienti, ktorých sme prijali a vyžadovali hospitalizáciu, neboli proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní,“ informoval medicínsky riaditeľ FNsP v Žiline Igor Bízik.

Podotkol, že stav hospitalizácií tiež odráža zhoršenú epidemiologickú situáciu v okrese Bytča. „Tretina z prijatých pacientov je práve z tejto oblasti, pričom očkovaný nie je žiaden z nich,“ dodal medicínsky riaditeľ.

Momentálne je vo FNsP Žilina hospitalizovaných päť pacientov s ochorením COVID-19, jeden pacient vo veku 52 rokov vyžaduje zároveň podporu umelej pľúcnej ventilácie. „Keďže v Žiline, ako v jedinej krajskej nemocnici, nemáme infekčné oddelenie, musíme si poradiť vlastnými silami. A vzhľadom na stúpajúci počet pacientov s ochorením COVID-19 predpokladáme, že ešte tento týždeň budeme opäť nútení otvoriť samostatný pandemický pavilón,“ priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek s tým, že niektorých pacientov doteraz pomáhali prevziať aj infekčné kliniky v Martine a Ružomberku.

V novovybudovanej žilinskej COVID zóne v izolovanej časti pavilónu Liečebne dlhodobo chorých bude k dispozícii 42 lôžok s pripojením na centrálny rozvod kyslíka, vrátane 12 JIS lôžok a lôžok pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu, uviedla hovorkyňa nemocnice.

-BA- zdroj: TASR, foto: FNsP Žilina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ