ŽILINSKÝ KRAJ: Horskí záchranári zasahovali počas víkendu niekoľkokrát

0
84
Horskí záchranári pomáhajú zranenej turistke pri úraze predkolenia na Veľkom Rozsutci.

Úraz predkolenia na Veľkom Rozsutci

V poobedňajších hodinách dňa 12. 9. 2021 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre 37-ročnú slovenskú turistku, ktorá si pri zostupe z Veľkého Rozsutca pri páde bolestivo poranila predkolenie. Záchranári po príchode na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a poranenú končatinu jej zafixovali vákuovou dlahou. Následne ju za pomoci lanovej techniky a rakúskeho vozíka transportovali do Sedla Medziholie, odkiaľ pokračovali terénnym vozidlom do Štefanovej. Pacientka na vlastnú žiadosť pokračovala do nemocnice so svojimi príbuznými.

Pád z kolobežky pod Žiarskou chatou

V podvečerných hodinách dňa 12. 9. 2021 boli záchranári požiadaní o pomoc pre 31-ročnú slovenskú turistku. Pri zjazde zo Žiarskej chaty na kolobežke spadla a privodila si poranenie hlavy a viaceré drobné poranenia. Záchranári jej na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ju terénnym vozidlom transportovali do ústia Žiarskej doliny, odkiaľ na vlastnú žiadosť pokračovala do nemocnice so svojimi kamarátmi.

Pátranie v Závažnej Porube

V poobedňajších hodinách dňa 12. 9. 2021 boli záchranári HZS požiadaní Políciou SR o súčinnosť pri pátraní po dvoch mladíkoch vo veku 15 a 16 rokov. V predošlí deň odišli z domu a viac sa neohlásili. Záchranári postupne prepátrali priľahlé lesné porasty za obcou Závažná Poruba a postupne prešli vytipovanými lokalitami k obciam Liptovský Ján a Podtureň. Do pátrania sa zapojili 15 profesionálni, z toho 4 psovodi a 3 dobrovoľní záchranári, pátralo aj za pomoci drona, žiaľ do týchto chvíľ bezúspešne.

Pátranie po paraglajdistovi nad Čadcou

Vo večerných hodinách dňa 12. 9. 2021 požiadali príslušníci Polície SR záchranárov HZS o súčinnosť pri pátraní po paraglajdistovi, ktorý sa mal podľa očitých svedkov zrútiť nad Čadcou v oblasti Horelica. Záchranári danú oblasť prepátrali, ale informácie o zrútení sa paraglajdistu sa nepotvrdili a následne bolo pátranie v nočných hodinách ukončené.

Horskí záchranári pomáhajú zranenej turistke pri úraze predkolenia na Veľkom Rozsutci.

Peter Mikloš, zdroj a foto: HZS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ