ŽILINA: Mesto žije len zo smeráckych projektov, ich revitalizácia parku získala významné ocenenie

0
331
Park revitalizovalo mesto v rokoch 2016 -2017 ešte za čias primátora Igora Chomu.

Žilina už tri roky žije zo smeráckych projektov, konkrétne z čias primátora Chomu (2010-2018), ktoré postupne dobiehajú. Súčasný primátor Fiábáne je zatiaľ pre Žilinčanov veľkým sklamaním.

Park revitalizovalo mesto v rokoch 2016 -2017 ešte za čias primátora Igora Chomu.

Žilinský Park Ľudovíta Štúra je najkrajším na Slovensku. Rozhodli o tom záhradní a krajinní architekti, ktorí hodnotili prihlásené diela v rámci celoslovenskej súťaže Záhrada, park a detail roka 2020. Do šiesteho ročníka podujatia Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu bolo prihlásených celkovo 19 diel v kategóriách záhrada, park a detail roka.

Park v mestskej časti Žiliny na Bôriku prešiel od roku 2016 komplexnou rekonštrukciou, ktorá rozšírila ďalšie možnosti oddychu pre všetky vekové kategórie v Žiline. Celková investícia z rozpočtu mesta bola 1,66 mil. eur a na jej významnej časti sa sumou vo výške 560-tisíc eur podieľala aj Nadácia Kia Slovakia. Autormi projektu revitalizácie parku boli projektantka Blanka Malá, zhotoviteľom spoločnosti TSS GRADE, a.s. a Siemens, s.r.o.

V parku bola vybudovaná gabiónová protihluková stena, ktorá oddeľuje cestnú komunikáciu na Tajovského ulici od parku. Vo veľkom rozsahu bolo rekonštruované a rozšírené verejné osvetlenie. Pribudol aj nový mobiliár (100 nových lavičiek a 13 stolov), uskutočnili sa sadové úpravy, zaviedla sa bezplatná WiFi sieť a taktiež pribudla nová fontána. Pri revitalizácii bolo zasadených viac ako 200 stromov a 1 900 kríkov. Život do parku priniesli i nové kvetinové záhony. Hydroosevom boli založené kompletne nové trávniky na ploche viac ako tri hektáre. Úprava zelene bola navrhnutá tak, aby vyhovovala napríklad nadšencom piknikov či zábavným hrám v prírode.

V parku sa dokončila spevnená plocha okolo sochy Ľudovíta Štúra a inštalovali sa pitné fontánky i prvky pre športovanie a zábavu. Po odstránení pôvodných smetných nádob boli vo vyššom počte umiestnené nové. Svoje miesto v parku si našli i majitelia psov, pre ktorých bola vybudovaná verejne prístupná plocha s viacerými prvkami. Pribudli aj ekotoalety pre psov.

Park bol po revitalizácii znovuotvorený v novembri 2017.

Park revitalizovalo mesto v rokoch 2016 -2017 ešte za čias primátora Igora Chomu.

Peter Mikloš, zdroj a foto: mesto Žilina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ