ŽILINSKÝ KRAJ: Horskí záchranári majú za sebou rušný víkend

0
537
Horskí záchranári zo Žilinského kraja majú za sebou rušný víkend.
Pád zo schodov na poľovníckej chate
V skorých ranných hodinách dňa 21.8.2021 požiadal záchranárov HZS o pomoc 52-ročný Slovák, ktorý spadol z výšky na chate pri Poľovníckom vodopáde v Bobroveckej Vápenici. Pri páde utrpel poranenie obidvoch dolných končatín, ktoré mu po príchode na miesto záchranári zafixovali, poskytli medikamentóznu liečbu na tíšenie bolesti a následne ho terénnym vozidlom transportovali do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
Kolaps pred hotelom Družba
Dňa 21. 8. 2021 v doobedňajších hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z parkoviska pred hotelom Družba, kde skolabovala 69 – ročná Slovenka. Na miesto boli vyslaní záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry. Po príchode horských záchranárov bola turistka pri vedomí, záchranári ju vyšetrili a poskytli jej neodkladnú prvú pomoc. Následne bola odovzdaná do starostlivosti posádke RZP, s ktorou pokračovala aj do nemocničného zariadenia.
Pád z bicykla v oblasti Oščadnice – Dedovka
Dňa 21. 8. 2021 dopoludnia boli záchranári HZS slúžiaci v Kysuckých Beskydách požiadaní o pomoc pre 50 – ročného cyklistu, ktorý spadol z horského bicykla pri zjazde v oblasti Oščadnice – Dedovka. Muž pádom utrpel poranenie lakťa, kolena a tiež brucha. Skupina ďalších cyklistov pomohla zranenému zísť ku chate Čučoriedka, kde sa stretli so záchranármi. Horskí záchranári následne pacienta vyšetrili, ošetrili a podali medikamentóznu liečbu. Zranený cyklista odišiel na odporúčané vyšetrenie do nemocnice na vlastnú žiadosť v sprievode známych.
Pád cyklistu v Bike parku Malinô Brdo
Dňa 21. 8. 2021 v poobedňajších hodinách požiadali Horskú záchrannú službu o pomoc z Bike parku Malinô Brdo. Počas zjazdu spadol vo vrchnej časti trasy zvanej Modrý zamat 37 – ročný muž z Belgicka. Pádom si poranil krčnú chrbticu, hrudník, utrpel pravdepodobne zlomeninu kľúčnej kosti a tiež poranenie pečene. Záchranári HZS mu na mieste nehody podali neodkladnú prvú pomoc, pacienta zafixovali a pomocou nosidiel UT 2000 ho pozemne transportovali na vrcholovú stanicu kabínkovej lanovky. Tu bol zranený muž odovzdaný do starostlivosti privolanej posádke RZP, s ktorou pokračoval aj do nemocničného zariadenia.
Nevoľnosť a vyčerpanie turistu pod Holým vrchom
Dňa 21. 8. 2021 v poobedňajších hodinách boli záchranári HZS zo Západných Tatier požiadaní o pomoc pre 28 – ročného turistu slovenskej národnosti. Pri zostupe z Baranca začal pociťovať nevoľnosť s nutkaním na vracanie a tiež celkovú slabosť tela. Pomaly sa snažil pokračovať v zostupe, ale na modro značenom chodníku spod Holého vrchu už vyčerpaný muž nebol schopný pokračovať. Na pomoc mu odišli záchranári HZS, ktorí mu poskytli neodkladnú prvú pomoc. Pomocou nosidiel Kong ho následne pozemne transportovali po turistickom chodníku k terénnemu vozidlu, ktorým do dopravili k Domu HZS v Žiarskej doline. Tu bol pacient odovzdaný do starostlivosti privolanej posádke RZP, ktorou bol tiež dopravený do nemocnice.
Srdcová nevoľnosť v Habovke
Dňa 22. 8. 2021 v skorých ranných hodinách požiadala Horskú záchrannú službu o pomoc manželka 43 – ročného muža z Habovky, ktorý pociťoval srdcovú nevoľnosť sprevádzanú bolesťami na hrudníku, sťaženým dýchaním a tŕpnutím oboch rúk. Na miesto udalosti odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Západné Tatry, zároveň bola vyslaná aj posádka RZP. Záchranné zložky po príchode poskytli pacientovi neodkladnú prvú pomoc. Po potrebných vyšetreniach pokračoval pacient v starostlivosti posádky RZP do nemocnice.
Epileptický záchvat na Chopku
V popoludňajších hodinách dňa 22.08.2021 boli záchranári Oblastného strediska HZS Nízke Tatry požiadaní o pomoc pre 21 – ročnú zamestnankyňu reštauračného zariadenia na Chopku, ktorá dostala epileptický záchvat. Do ich príchodu záchvat odznel. Po vyšetrení jej horskí záchranári poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a následne s ňou lanovou dráhou zišli na Bielu púť, kde ju odovzdali posádke RZP, s ktorou pokračovala do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
Zásah záchranárov HZS pod Poludňovým Grúňom
Dňa 22.08.2021 boli záchranári HZS z Malej Fatry požiadaní o pomoc pre 81 – ročného turistu, ktorý schádzal z Poludňového Grúňa na Chatu na Grúni, kam pre bolesti dolných končatín nebol schopný samostatne dôjsť. Záchranári muža po príchode na miesto vyšetrili a následne ho terénnym automobilom transportovali na parkovisko vo Vrátnej, odkiaľ už pokračoval v sprievode syna.
Úraz slovenskej turistky pod Šútovskými vodopádmi
Hneď po ukončení zásahu pod Poludňovým grúňom boli záchranári HZS z Malej Fatry opäť požiadaní o pomoc pre 43 – ročnú slovenskú turistku, ktorá sa na turistickom chodníku zo Šútova k Šútovským vodopádom pošmykla a pádom si spôsobila poranenie členka. Zranenú na mieste horskí záchranári vyšetrili, poskytli jej neodkladnú zdravotnú starostlivosť, končatinu jej zafixovali a následne ju terénnym automobilom transportovali do Šútova, odkiaľ už na ďalšie ošetrenie pokračovala v sprievode známych.
Nevoľnosť poľskej turistky pod Roháčskym vodopádom
V podvečerných hodinách bola HZS požiadaná o pomoc pre 20 – ročnú poľskú turistku, ktorá sa nachádzala pod Roháčskym vodopádom a postihli ju náhle zažívacie problémy – silné zvracanie s následnou dehydratáciou. Záchranári HZS zo Západných Tatier žene poskytli prvú pomoc, podali intravenóznu liečbu a následne ju na nosidlách KONG transportovali k terénnemu vozidlu HZS a zviezli na parkovisko na Zverovke. Tu si ju prevzala do opatery posádka RZP, s ktorou pokračovala do nemocnice.
-BA- zdroj a foto: FB Horská záchranná služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ