ŽILINA: Novovysadené stromy vyschýnajú, radnica na ne kašle, ich záchrany sa ujali občania

0
531
Vyschnuté stromy na sídlisku Solinky ratujú občania, radnica na ne kašle.

Čitateľský tip

Mesto Žilina vysadilo na sídlisku 250 stromov, ktoré ale vyschýnajú pre nedostatok vody. Žilinský primátor Fiabáne (OĽaNO, SaS, Sme rodina, Nova, PS, OKS, Šanca) sa obhajuje, že urobil pre stromy maximum, opak je ale pravdou.

Žilinský mestský poslanec Peter Cibulka a občania sa snažia stromy zachrániť, adoptovali si ich a denne ich polievajú.

Video je dostupné TU.

V statuse na sociálnej sieti Peter Cibulka uvádza:

„REPORTÁŽ O TOM, AKO S OBČANMI BOJUJEME, ABY SA UJALO ČO NAJVIAC NOVOVYSADENÝCH STROMOV. PRIMÁTOR ŽILINY VŠAK PREPISUJE UČEBNICE BOTANIKY – V EXTRÉMNYCH TEPLOTÁCH VYSADENÉ SAKURY VRAJ NETREBA V LETE MOC POLIEVAŤ.

Na jeseň 2019 sme s niektorými poslancami za Solinky presadili môj návrh, aby sa na našom sídlisku vysadilo 250 stromov ako náhrada za vyrúbané stromy pri výmene parovodu. Tie sa začali kvôli nečinnosti a rôznym komplikáciám na odbore životného prostredia vysádzať až v júni 2021.

Projekt bol financovaný z fondu náhrady vyrúbaných drevín, kde sa nachádza viac ako milión eur a mohla byť odtiaľ zabezpečená kvalitná starostlivosť. Príslušný odbor však nedal do zmluvy na vysádzanie povinnosť polievať tieto stromy, čo je maximálne neštandardné. Polievanie nebolo tiež zabezpečené ani správcom zelene, spoločnosťou MGM, ktorá od mesta za údržbu zelene dostáva veľmi lukratívne čiastky.

Osadili sa vaky, ktoré sa zo strany dodávateľa vakov naplnili raz a tým to skončilo. V nich sa kumuluje teplota a stromy sú vystavené ešte horším podmienkam. Napriek mnohým emailom a verejným výzvam doteraz nemáme odpoveď z príslušného odboru, aký systém polievania je nastavený v súčasnosti!

Zdá sa, že sa spoliehame na šamanov, ktorý privolajú dážď.
Našťastie sa mnoho občanov zapojilo do výzvy a spolu počas horúcich dní po večeroch polievame stromy, ktoré máme blízko domu a uschínajú. Napriek parafrázovanej výzve primátora „nepolievať moc tie sakury , lebo sú citlivé na vodu“ som presvedčený, že sme takto mnoho stromov zachránili od vyschnutia.

Táto neprofesionalita je výsledkom toho, že Peter Fiabáne zrušil samostatný Odbor životného prostredia a ten je len neautonómnou súčasťou väčšieho Odboru verejného priestranstva. Ne čele tohto veľkého odboru však nie je odborník na zeleň alebo aspoň vzdialené témy.

Verím, že v budúcnosti to zmeníme a obnovíme normálny odbor životného prostredia, aby sme v čase klimatických zmien robili správne a odborné rozhodnutia.“

Peter Mikloš, zdrojn a foto: FB Peter Cibulka

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ