Ako prvé pracovisko na Slovensku včera 13. júla pediatrická ortopédia v Žiline zrealizovala hneď dve operácie dvoch malých pacientov založené na absolútne novej metóde rastúceho vnútrodreňového fixátora.
Technológia je zameraná na špecifické vrodené ochorenia dlhých kostí, ako sú osteogenesis imperfecta, vrodený pakĺb predkolenia či vrodené genetické a metabolické chyby
Teleskopický fixátor, ktorý sa aplikuje na stehennú kosť, predkolenie alebo rameno, prináša doteraz neexistujúcu možnosť adekvátnej operačnej liečby u mladších detí. Ako prvý bol operovaný 6-ročný Adamko, ktorý podobne ako druhá 8-ročná pacientka, trpí vrodenou lámavosťou kostí – ochorením osteogenesis imperfecta.
Kosti sú pri tomto ochorení veľmi krehké, ľahko sa lámu aj pri banálnych úrazoch, prípadne sa ohýbajú do rôznych bizarných tvarov a taktiež môžu skončiť zlomeninami. Nová technológia teleskopického fixátora kosť vyrovná, spevní a zároveň umožní jej ďalší rast s dieťatkom, čo doteraz možné nebolo.
Historicky prvé dve operácie zrealizoval tím pediatrickej ortopédie v Žiline kompletne vo vlastnej réžii v zložení MUDr. Juraj Popluhár, PhD., MBA; MUDr. Miloš Hartel; MUDr. Lucia Lanczová; sestra inštrumentárka Mgr. Monika Mráziková; anestéziologický tím MUDr. Elena Moresová a sestra Jaroslava Hrabovská.
V pláne sú ďalšie tri operácie malých pacientov, ktorí na tento typ liečby čakajú.
Ďakujeme za skvelý výkon pediatrickej ortopédii a kolegom z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Sme hrdí, že práve v Žiline máme takéto výnimočné pracovisko, na ktorom môžeme pomáhať pacientom z celého Slovenska.
-BA- zdroj a foto: FB Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina