RUŽOMBEROK: Výstava abstraktnej tvorby výtvarníka Karola Molnára je sprístupnená

0
106
Abstraktnú tvorbu výtvarníka Karola Molnára mapuje výstava, ktorú v tomto týždni sprístupnili v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku.

Abstraktnú tvorbu výtvarníka Karola Molnára mapuje výstava, ktorú v tomto týždni sprístupnili v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku. K výstave vychádza aj 40-stranový dvojjazyčný slovensko-anglický katalóg s odbornou štúdiou kurátorky Zsófie Kiss-Szemánovej a s obrazovou prílohou vystavených diel, informovala o tom Klára Hudáková z oddelenia marketingu a tvorby programov Slovenskej národnej galérie.

„Molnárova tvorba má niekoľko stálych charakteristických znakov – senzualizmus, ktorý sa v spôsobe maľby prejavoval najmä v plastickosti postáv, sýtej a pestrej farebnosti, práci so svetlom, svetelným jasom vychádzajúcim zo samotnej maľby a v prevládajúcej silnej až vibrujúcej dynamike ťahov štetca. Aj rozpätie tém a motívov, ktoré siahalo od ženských postáv, tanečníc a cirkusantov cez krajinomaľby a zátišia až po výjavy s koňmi alebo vojnové námety, malo svoje korene v senzualizme, vďaka ktorému je Molnárova tvorba jednotná,“ opísala kurátorka výstavy Kiss-Szemán.

Výstava v Galérii Ľudovíta Fullu predstavuje časť abstraktnej tvorby výtvarníka od začiatku 40. rokov do konca 60. rokov 20. storočia. Molnárove abstraktné diela podľa Hudákovej reagovali na vojnové udalosti a stali sa nositeľom vizuálneho výrazu celkovej pochmúrnej atmosféry. „Neskôr vzniklo ale aj množstvo diel, ktorých témou bola harmónia, hudba a jej základné prvky,“ dodala.

Najväčší vplyv na výtvarníkovu tvorbu mal František Kupka, ktorého ateliér pri Paríži navštevoval v roku 1938. Molnárove abstraktné diela vznikali následne v Anglicku v období 1941 až 1945, v Prahe v rokoch 1945 až 1948 a neskôr v 60. rokoch 20. storočia.

Výstava potrvá do 22. augusta.

-BA- zdroj: TASR, foto: FB Galéria Ľudovíta Fullu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ