ŽILINSKÝ KRAJ: Horskí záchranári mali cez víkend plné ruky práce

0
372
Horskí záchranári sa cez víkend nezastavili, najmä v Žilinskom kraji.
Súčinnosť s posádkou RZP pri prevoze
V podvečerných hodinách dňa 20.2.2021 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pri prevoze pacienta z ťažko dostupnej obce Komanovky. Pacient trpel respiračnými ťažkosťami, mal zvýšenú teplotu a bol podozrivý na ochorenie Covid 19. Záchranár HZS spoločne s posádkou RZP sa dostali k pacientovi na terénnom vozidle HZS, následne ho trasportovali do Ošcadnice, odkiaľ pokračoval s posádkou RZP do nemocnice.
Úraz na Javorníckej bežeckej magistrále
Horská záchranná služba bola v popoludňajších hodinách dňa 20.2.2021 požiadaná o pomoc pre 57-ročného muža slovenskej národnosti, ktorý počas bežkovania spadol v lokalite Gregušovci. Pri páde si pravdepodobne privodil luxáciu pravého ramena. Horskí záchranári sa na miesto dostali pomocou terénneho automobilu a následne snežným skútrom. Po zateplení a fixácii končatiny bol postihnutý transportovaný snežným skútrom na parkovisko U Melocíka, odkiaľ pokračoval na ďalšie vyšetrenie na vlastnú žiadosť v sprievode rodinných príslušníkov.
Záchranná akcia skialpinistky pod Ďurkovou
V podvečerných hodinách dňa 20. 2. 2021 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre českú skialpinistku, ktorá si pri páde poranila dolné končatiny v oblasti kolien. Oznamovateľ uviedol, že sa pohybovali po hrebeni Ďurkovej a potom začali lyžovať na severnú stranu smerom na Magurku, úraz sa mal stať na hranici lesa. Následne sa telefonické spojenie prerušilo a už sa nedalo skontaktovať s oznamovateľom. Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS z Popradu, ktorá zobrala na palubu záchranára HZS z Jasnej a spoločne pokračovali do oblasti Ďurkovej. V danej lokalite žiaľ zo vzduchu nenašli nikoho, a pre prichádzajúcu tmu sa museli vrátiť. S oznamovateľom sa stále nedalo skontaktovať. Záchranári sa rozhodli pokračovať v záchrannej akcii pozemne. Následne sa prihlásil na tiesňovú linku 18300 ďalší skialpinista a uviedol, že sa nachádza nad obcou Jasenie a poskytol aj GPS súradnice miesta úrazu 28-ročnej skialpinistky, ktoré ukazovali na južnú stranu Ďurkovej. Skupina skialpinistov musela na hrebeni stratiť v zlej viditeľnosti orientáciu a lyžovali na južnú stranu, teda inak ako uviedli v prvom telefonáte a v danej doline nebolo pokrytie mobilným signálom. Záchranári sa následne za pomoci terénneho vozidla a snežného skútra dostali Lomnistou dolinou až k pacientke, ktorej na mieste poskytli zdravotné ošetrenie a dolné končatiny jej zafixovali. Následne bola transportovaná do obce Jasenie, odkiaľ na ďalšie vyšetrenia do nemocničného zariadenia pokračovala na vlastnú žiadosť so svojimi kamarátmi.
Pomoc žene na Martinských holiach
Dňa 21. 2. 2021 v poobedňajších hodinách boli záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra požiadaní o pomoc na Martinských holiach. Počas lyžovania spadla 36 – ročná žena zo Slovenska, ktorá si pádom vážne poranila predkolenie. Záchranári HZS jej na mieste nehody poskytli neodkladnú prvú pomoc, podali medikamentóznu liečbu a končatinu zafixovali. Po ošetrení ju transportovali na parkovisko, kde bola pacientka odovzdaná do starostlivosti privolanej posádke RZP, s ktorou pokračovala do nemocnice.
iadosť o pomoc z neschodného a nebezpečného terénu v Malej Fatre
Dňa 21. 2. 2021 v podvečerných hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z Malej Fatry. Dvaja turisti (žena vo veku 24 a muž 34 rokov) oznámili, že sa nachádzajú približne 150 metrov severne od modro značeného turistického chodníka nad Šútovským vodopádom. Z tohto miesta sa podľa slov oznamovateľky nedalo pokračovať, nadol bol strmý zráz a pri pohybe v hlbokom snehu smerom hore sa sneh s nimi zosúval. Turisti poskytli záchranárom GPS súradnice, na základe ktorých ich odišli hľadať do terénu. Záchranári zároveň turistom telefonicky poskytli rady, ako zvýšiť a dbať na svoju bezpečnosť do ich príchodu. V tme a sťažených podmienkach vzhľadom na vysoké lavínové nebezpečenstvo prišli na miesto podľa zadaných GPS, no dvojicu nenašli. Situáciu sťažila aj informácia, že turistom sa nedalo spätne dovolať. Záchranári HZS sa následne rozdelili na dve skupiny a začali prehľadávať rozsiahlejšiu oblasť a jednotlivé žľaby spadajúce do Šútovskej doliny. V jednom zo žľabov našli počas pátrania spadnutú lavínu, kde pes označil miesto a preto lavínisko prehľadali. Nikoho v ňom našťastie nenašli. Nezvestných hľadali štyria profesionálni a traja dobrovoľní záchranári HZS ďalej. Napokon sa im na základe svetelnej signalizácie podarilo zablúdenú a uviaznutú dvojicu nájsť, a to v lokalite Tesnô. Turisti išli z Poludňového grúňa do Stohového sedla, odkiaľ po stopách, ktoré pred sebou videli pokračovali do Šútovskej doliny mimo značeného chodníka. Stopy sa však po čase stratili, no aj tak pokračovali. Po nájdení záchranári zistili ich zdravotný stav, podali im teplé tekutiny a zateplili ich. Keďže boli bez zranení, boli schopní postupovať so záchranármi. V ich sprievode prišli k autu HZS v Šútovskej doline, ktorým boli transportovaní do Kraľovian. Odtiaľ na vlastnú žiadosť pokračovali turisti slovenskej národnosti samostatne. Záchranári HZS sa vrátili na základňu a pátracia akcia bola po polnoci ukončená.
Horská záchranná služba upozorňuje turistov, aby sa nepohybovali v teréne mimo turistického značenia, v neznámom teréne, bez výstroja, výzbroje a bez akejkoľvek znalosti lavínovej problematiky. Odporúčame túru prispôsobiť svojim schopnostiam, možnostiam a aktuálnym podmienkam. Do povedomia dávame aj Aplikáciu HZS. Keďže aplikácia na zapnutie GPS vždy upozorní, záchranári vidia presnú GPS polohu volajúceho ihneď s prijatím hovoru. Výraznou mierou to pomôže nielen osobe v núdzi, ale aj záchranárom.
-BA- zdroj a foto: FB Horská záchranná služba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ