ŽILINA: Po prázdninách otvoria školy pre žiakov materských škôl a žiakov 1. stupňa

0
99
Po prázdninách otvoria v Žiline školy pre žiakov materských škôl a žiakov 1. stupňa.

V Žiline sa po jarných prázdninách vrátia v pondelok (22. 2.) do lavíc žiaci prvého stupňa základných škôl (ZŠ) a v nezmenenom režime budú fungovať aj materské školy (MŠ). Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka o tom v stredu rozhodol krízový štáb mesta po odporúčaní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline a okresného pandemického strediska.

Pokračovanie vyučovania sa uskutoční za sprísnených protiepidemických nariadení. „Pred nástupom do školy bude potrebný negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní u jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa, testovanie budú musieť absolvovať aj zamestnanci škôl,“ doplnil hovorca mesta.

Pripomenul, že podľa aktuálneho COVID automatu je okres Žilina v treťom (bordovom) stupni varovania. „Obyvatelia zo Žilinského okresu na cestu do práce potrebujú negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní. Rovnaká povinnosť platí aj pri pohybe medzi okresmi. O otvorení škôl v okresoch s bordovou farbou alebo v III. stupni varovania v COVID automate rozhoduje odporúčanie regionálneho hygienika. Ďalšia aktualizácia epidemickej situácie na Slovensku sa očakáva opäť v utorok 23. februára,“ uviedol Miškovčík.

Žilinská samospráva odporúča obyvateľom, ktorí v zmysle platných pravidiel potrebujú negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, aby využívali ponuku permanentných mobilných odberových miest. „V Žiline ich prevádzkujú súkromné spoločnosti, ale aj žilinská nemocnica, územný spolok Slovenského Červeného kríža, 5. pluk špeciálneho určenia a RÚVZ. Fungujú počas pracovných dní, no niektoré aj v sobotu a nedeľu. Zoznam odberových miest s časom fungovania a kontaktnými údajmi je k dispozícii na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva a stránke mesta Žilina,“ dodal Miškovčík.

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných a 26 materských škôl. V prvom stupni ZŠ sa vzdeláva celkom 2957 žiakov, MŠ navštevuje 2302 detí.

-BA- zdroj: TASR, foto: www.blogy.zscermaka.cz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ