Chaotický Matovič opäť prehral stávku s vedcami, vyrobil si poriadnu hanbu

0
1408
Matovič versus vedci, premiérové "prognózy" za zatiaľ nenapĺňajú na rozdiel od vedcov.

Čitateľský tip

V súčasnej informačnej džungli musíme porovnávať dôveryhodnosť predpovedí politikov a dôveryhodnosť predpovedí odborníkov. Najlepšie je nehovoriť všeobecne, ale zaznamenať nejaký výrok a po čase ho overiť.

Pred posledným celoslovenským/ skríningovým testovaním mal premiér niekoľko tlačoviek, v ktorých tvrdil, že pokles nepriaznivých čísel sa dosiahne vďaka povinnému plošnému testovaniu a lockdown nestačí. Veľká väčšina odborníkov spochybňovala vhodnosť plošného testovania namiesto toho prízvukovali zameranie sa na ohniská a trasovanie. Takže premiér pridal do tlačoviek útočný refrén o nezodpovednosti dátových analytikov, ktorí si – na rozdiel od neho- od stola v Bratislave vymýšľajú čísla. (Najčastejšie spomínal Dáta bez pátosu a Ivana Bošňáka.)

Tesne pred testovaním, 17. januára 2021, vystúpil Igor Matovič v takmer poldruhahodinovej tlačovke (https://bit.ly/39ylyP6 ), ktorá obsahovala tradičné až rituálne zhadzovanie dátových analytikov a tradičné farebné tabule s tézami a mnohoriadkovými tabuľkami.

Keď už trochu teatrálne podaná tlačovka trvala príliš dlho, jeden z novinárov premiéra poprosil, aby uviedol nejaký údaj o číslach infikovaných, akúsi kvalifikovanú predpoveď, ktorú bude možné po čase preveriť.

Premiér sa nadýchol a povedal: „Boli sme vzorom pre celú Európu a svet a my to dokážeme znova … Dáta bez pátosu a pán Bošňák tvrdia, že počet infikovaných začne klesať až v polovičke februára… Dovolím si tvrdiť , že to číslo bude výrazne lepšie. Je to taký „rozstrel“ vlády a dátových analytikov Je to moja stávka.
Pán Bošňák odhaduje, že ku koncu januára sa budeme tešiť na 7-dňový priemer 2000 infikovaných a že deti budú ešte stále doma…
Ja hovorím, že po testovaní dochádza k zníženiu čísiel o 58% a môj pocit je, že na konci januára budeme na polovičke týchto čísel [polovica je cca 1000 infikovaných] a ja hovorím (môj cieľ je), aby od 1. februára boli deti v škole…“

A ešte sebavedomo dodal: „…Čísla nás nepustia“. [Na zázname 1:09:23]

Je koniec januára, „rozstrel“ skončil. Môžeme vyhodnotiť ich predpovede na tento termín.
1/ Ivan Bošňák odhadoval, že 7-dňový priemer infikovaných bude okolo 2000, Igor Matovič predpovedal polovičku z toho čísla.
2/ Ivan Bošňák hovoril, že v tomto čase budú deti ešte doma, Igor Matovič tvrdil, že od 1. februára budú deti v škole.

Oficiálny údaj (zdroj ÚVZ SR) je že 7-dňový kĺzavý medián sa stále drží okolo 2000 – dnes je 1905 (https://bit.ly/3pE6c1u ) edit: k 31.1. je to 2035)

Odborníci mali pravdu (tak ako doteraz veľmi často), premiér nehovoril pravdu (tak ako doteraz veľmi často). Čísla nepustia. Rozmýšľam prečo novinári venujú pozornosť každej tlačovke premiéra. Prečo sa radšej neorganizujú tlačovky s odborníkmi…

Príspevok je citovaný zo zdroja TU.

Matovičove pocity, ktorými terorizuje Slovensko, sa zatiaľ nikdy nenaplnili.

 

Peter Mikloš, zdroj: FB Dusan Ondrusek

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ