ŽILINA: Známy chirurg otvorenie prehovoril o Covid-19, liečbe a testovaní

0
100417
MUDr. Štefan Zelník, PhD., známy chirurg, zakladateľ a riaditeľ neštátnej polikliniky Žilpo v Žiline. (Foto: Michaela Kolimárová)

Čitateľský tip

MUDr. Štefan Zelník, PhD., je uznávaný chirurg, zakladateľ a riaditeľ neštátnej polikliniky Žilpo v Žiline, ktorá patrí medzi špičkové zdravotnícke zariadenia. Na sociálnej sieti otvorenie prehovoril o ochorení Covid-19, jeho liečbe a antigénovom testovaní.

Vyjadrenie Štefana Zelníka uvádzame v plnom znení:

„Milí priatelia,prekonal som Covid-19 a chcem sa s vami podeliť o moje skúsenosti. Viackrát som upozorňoval, že celoplošné antigénové testovanie nie je dobrý nápad. Upozorňoval som na riziká s ním spojené a najmä na to, že výsledky týchto testovaní sú často falošne negatívne.

Píšem o tom práve preto, lebo som to skúsil sám na sebe. Bol som v kontakte s osobou, ktorá nemala žiadne príznaky ochorenia. Následne po 2 dňoch u nej nastúpili teploty. Daná osoba podstúpila v tejto súvislosti AG test s pozitívnym výsledkom. Bolo mi to oznámené telefonicky. Aj keď som nemal žiadne ťažkosti, podstúpil som rovnako AG test s výsledkom negatívny.

Priznám sa, taký výsledok som aj očakával, keďže som nemal žiadne príznaky ochorenia. Pracujem v zdravotníctve a prichádzam do kontaktu s množstvom ľudí, preto som si dal urobiť aj PCR test. Ten už vyšiel žiaľ pozitívny. Na základe toho sa dali otestovať aj moji príbuzní (tiež boli v kontakte s danou osobou – aj keď kratšiu dobu ako ja). Obaja boli rovnako bezpríznakoví. Jedna osoba podstúpila AG test s výsledkom negatívna a súčasne PCR test s výsledkom pozitívna. Druhá osoba podstúpila iba PCR test s výsledkom pozitívna.

A teraz to dôležité. Ak by som sa bol spoľahol na antigénový test, ktorý bol negatívny, neboli by sa testovali ani moji príbuzní. Všetci sme zamestnaní a boli by sme chodili do práce, pretože sme nemali žiadne ťažkosti. Koľkých ľudí sme mohli nakaziť? Ja som prvé 4 dni po testovaní mal len ľahké občasné pobolievanie dolných končatín, občasný náznak bolesti hlavy a pociťoval som väčšiu únavu. Bez PCR testu by som týmto príznakom v tomto období nevenoval žiadnu pozornosť. Až na 6. deň od kontaktu som mal výrazné bolesti hlavy, ktoré po nasadení liečby ihneď ustúpili.

Iste mnohých zaujíma, čím som sa liečil. Užíval som Isoprinosine, Zinok, Vitamín D, Aspirín-C, Panadol, Vitamín C (ovocie, rakytník), dostatok tekutín (čaj, minerálka). Som presvedčený, že nárast infikovaných Sars Cov 2 je zapríčinený celoplošnými testovaniami obyvateľstva. Vieme, že v začiatočných štádiách ochorenia sú títo ľudia už infekční, no nemajú ešte žiadne ťažkosti.

V ČR v nemocnici Motol robili porovnanie PCR testov voči antigénovým testom. Citlivosť antigénových testov sa zvyšuje u pacientov, ktorí už majú príznaky ochorenia. V prvých štádiách antigénové testy zachytia asi len 8% z tých, čo sú už infekční. To znamená, že aj infekční dostanú potvrdenie, že sú negatívni a to im platí 3 dni. Občan prirodzene stráca istú opatrnosť, nakoľko je predsa negatívny, ba dokonca ho to povzbudzuje – bol som na teste a nemám infekciu, preto sa nemusím obmedzovať.

Vyzývam kompetentných, prestaňte antigénové testy používať na plošné testovanie obyvateľstva, ktorí nemajú v tom čase žiadne príznaky ochorenia. Odporúčam, dajte AG testy do zdravotníckych zariadení. Prosím vás lekárov, ktorí ste v pandemickej komisii, vysvetlite to svojim kolegom.

Nechcem zľahčovať dané ochorenie a ani jeho priebeh prirovnávať k iným podobným ochoreniam. U každého to môže mať iný priebeh. Som presvedčený, že drvivá väčšina to zvláda a môže zvládnuť v domácom prostredí. Treba myslieť na dodržiavanie hygienických opatrení a dodržiavať liečbu. Kompetentní by však mali prestať so strašením a hystériou. Je nenáležitá a škodí. Je tu množstvo ďalších závažnejších ochorení (onkologické, srdcovocievne…). Ak sa nebudú diagnostikovať, nezistia sa v počiatočnom štádiu a nebudú sa následne liečiť, tak to bude mať fatálne dôsledky pre týchto pacientov.

MUDr. Štefan Zelník, PhD“.

 Peter Mikloš, zdroj: FB Štefan Zelník

ZANECHAŤ ODPOVEĎ