Prísny lockdown už od polnoci!

0
567
Prísny lockdown začne platiť už od dnešnej polnoci.

Inštitút zdravotných analýz (IZA) vláde na základe najčerstvejších údajov odporúča znovuzavedenie celoplošného testovania a urýchlené sprísnenie opatrení. „Testy, ako inak, nakúpené už 5-ty týždeň nie sú. Zostáva nám preto, bohužiaľ, len lockdown, respektíve jeho sprísnenie,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

Dnes o 15:00 zvolal premiér mimoriadne zasadnutie vlády, kde majú prijať opatrenia, ktoré začnú platiť od dnešnej polnoci a niektoré v dňoch nasledujúcich. „Najzásadnejšie z nich je zrušenie akýchkoľvek domácich návštev, t.j. vytváranie akýchkoľvek tzv. bublín bude zrušené.“

Podľa premiéra sa práve nedodržiavanie odporúčaní a opatrnosti pri stretávaní v domácnostiach javí ako najzásadnejší epidemiologický problém. „Bohužiaľ, mnohí ľudia chodia po návštevách krížom-krážom … a nemocnice kolabujú. Prosím vás, vzhľadom na absolútne vyčerpaných zdravotníkov v nemocniciach, ostaňte tam kde ste a zrušte akékoľvek plány na dnešné bujaré oslavy s ľuďmi mimo Vašej domácnosti. Ide doslova o život,“ poprosil Matovič Slovákov.

Rokovanie vlády a návrh sprísnenia opatrení avizoval v stredu (30. 12.) minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), pôvodne navrhoval prijať opatrenia k 4. januáru 2021. Sprísnenie má zamedziť množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížiť enormný tlak na nemocnice a vytvoriť priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín.

Kabinet na ostatnom utorkovom (29. 12.) rokovaní predĺžil núdzový stav o 40 dní, rovnako predĺžil zákaz vychádzania do 10. januára. Z tohto zákazu však vyčlenil vyše 20 výnimiek, ktoré sa týkajú nielen zabezpečenia nevyhnutných životných potrieb, ale i rekreácie či návštev blízkych. Konzílium odborníkov v utorok varovalo, že takéto opatrenia nie sú dostatočné.

-BA- zdroj: www.cas.sk, foto: www.slovensko.rtvs.sk/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ