ORAVA: Silný vietor počas uplynulých dní vyvrátil a polámal takmer 6000 stromov

0
319
Silný vietor, ktorý počas uplynulých dní zasiahol najmä Oravu a oblasť Tatranskej Javoriny, vyvrátil a polámal takmer 6000 stromov.

Silný vietor, ktorý počas uplynulých dní zasiahol najmä Oravu a oblasť Tatranskej Javoriny, vyvrátil a polámal takmer 6000 stromov, čo predstavuje zhruba 4450 kubických metrov drevnej hmoty, informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

„Najviac práce s odstraňovaním vetrovej kalamity mali lesníci v oravskej časti Tatranského národného parku, kde vietor poškodil odhadom 2400 kubických metrov drevnej hmoty. Zasiahnutý bol predovšetkým ochranný obvod Habovka, kde zaevidovali 1400 kubických metrov vetrovej kalamity, zvyšok pripadol na ochranný obvod Zverovka,“ uviedla Petránová. Podľa jej slov škody hlásili aj z oblasti Tatranskej Javoriny, kde prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2050 kubických metrov drevnej hmoty. Na ostatnom území v správe Štátnych lesov TANAP-u bola situácia pomerne pokojná, jednotlivé ochranné obvody zaevidovali len ojedinele spadnuté stromy.

Ako ďalej ozrejmila Petránová, škody na budovách, turistickej infraštruktúre a ďalších zariadeniach, ktoré sú majetkom štátu, odhadli Štátne lesy TANAP-u na 5700 eur. Poškodené prístrešky či smerovníky postupne opravujú, prípadne vymieňajú za nové.

„Všetky turistické chodníky, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera, sú momentálne otvorené, ak by sa situácia zmenila, Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského národného parku o prípadných obmedzeniach upovedomia verejnosť prostredníctvom svojej webstránky či facebookového profilu,“ dodala Petránová.

-BA- zdroj a foto: TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ