LIPTOVSKÝ HRÁDOK: Pri cyklotrase pribudne 40 líp

0
117
Pri cyklotrase pribudne 40 líp.

Pri cyklotrase, ktorú mesto Liptovský Hrádok buduje na ulici Pri železnici, pribudne minimálne 40 líp. S ich výsadbou sa začalo v utorok 24. novembra 2020.

Na základe právoplatného rozhodnutia boli pred začiatkom výstavby vyrúbané dreviny a krovité porasty, ktoré sa nachádzali v telese budúcej cyklotrasy. Išlo aj o niektoré lipy, ktoré pre svoju mohutnosť nemali perspektívu ďalšieho rastu a pre bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na frekventovanej ulici ich bolo treba neustále upravovať orezávaním. Niektorá zeleň v tejto lokalite bola umiestnená nerovnomerne a bola pozostatkom predchádzajúcej výsadby, informuje mesto na svojej oficiálnej webovej stránke.

„Odštepný závod Semenoles Liptovský Hrádok lipy doviezol od moravského pestovateľa. Spĺňajú naše nároky na vysokú kvalitu a veľkosť sadeníc. Na dodanie a všetky práce spojené s ich výsadbou a dvojročnou zárukou mesto pre tento rok vynaloží zo svojho rozpočtu sumu viac ako 13 tisíc eur,“ povedala Viera Malastová z Odboru výstavby, životného prostredia a dopravy Mestského úradu v Liptovskom Hrádku.

Vhodný druh podľa jej slov vybrali po dôslednej úvahe a konzultácii s odborníkmi spomedzi aktívnych občanov, ktorí sa o problematiku zaujímali. „Ide o lipu malolistú Tilia cordata „Rancho“, kultivar nášho domáceho druhu s nepravidelnou ihlanovitou korunou, ktorý je menšieho vzrastu ako pôvodný druh. Strom v dospelosti dosahuje výšku do 12 metrov, šírku koruny 5 – 6 metrov a je vhodný do mestského prostredia. V úseku, kde na to je priestor, tak vznikne jednoradová aleja z týchto líp,“ ozrejmila Viera Malastová.

Podľa slov primátora Liptovského Hrádku Branislava Trégera bude výsadba v úseku cyklotrasy pokračovať aj v nasledujúcom roku. „Myslím si, že vznikne jedna veľmi pekná aleja. V budúcom roku úsek cyklotrasy doplníme ďalšími stromami a pôdopokryvnou zeleňou z nízkych kríkov a ozdobných tráv,“ informoval primátor.

-BA- zdroj a foto: Mesto Liptovský Hrádok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ