ŽILINA: V nemocnici otvorili pandemický pavilón

0
253
Občianske združenie venovalo nemocnici v Žiline finančný dar.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorili pandemický pavilón pre starostlivosť o hospitalizovaných pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

„Napriek tomu, že nemáme infekčné alebo pľúcne oddelenie, dokázali sme vytvoriť plnohodnotný pandemický pavilón, kde môžeme súčasne ventilovať až 10 pacientov. Vytvorili sme samostatné oddelenie, v rámci ktorého sa individuálne staráme o našich pacientov v prípade ochorenia COVID-19. Poskytujeme im adekvátnu zdravotnú starostlivosť a zároveň naďalej zabezpečujeme poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti na ostatných oddeleniach mimo koronavírusu,“ informoval generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Spádová oblasť žilinskej nemocnice predstavuje podľa Zátekovej štvrť milióna obyvateľov a je najväčšou v rámci zdravotníckych zariadení Žilinského kraja. Pandemický pavilón preto poskytuje až 77 lôžok. „Na prízemí a prvom poschodí je situovaných spolu 10 lôžok s možnosťou pripojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, rozvodmi kyslíka, medicinálneho vzduchu, monitormi vitálnych funkcií, infúznou technikou. Ďalších 67 lôžok je na prvom a druhom poschodí,“ priblížil medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Doplnil, že oddelenie má k dispozícii vlastný röntgen, SONO a iné nevyhnutné prístrojové vybavenie. „Pavilón je maximálne izolovaný od ostatných oddelení nemocnice, v suteréne má vlastnú práčovňu, na jednotlivých poschodiach personálne i zásobovacie filtre rozdeľujúce červené a zelené vstupy aj výstupy,“ dodal Bízik s tým, že centrálny rozvod kyslíka je zabezpečený v plnom rozsahu na všetkých lôžkach prvých dvoch podlaží, na najvyššie poschodie pribudne v najbližších dňoch ešte ďalších 11 výstupov.

Momentálne je v pandemickom pavilóne hospitalizovaných päť pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z toho jeden s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu. „Personál pracuje v 24-hodinových službách, v rámci jednej služby sa striedajú dva tímy. Systém sme zachovali ešte z jari, keď bol COVID pavilón otvorený po prvýkrát. Avšak s tým rozdielom, že dnes sú hospitalizovaní pacienti nie iba s podozrením, ale priamo infikovaní a očakávame omnoho kritickejší priebeh ako pred niekoľkými mesiacmi. Dbáme preto najmä na ochranu personálu, aby ostalo čo najmenej zdravotníkov v karanténe a nedošlo k ďalším obmedzeniam. Musíme preto urobiť maximum,“ zdôraznil generálny riaditeľ FNsP Žilina.

„V karanténe je už 66 zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov žilinskej nemocnice, z ktorých 57 má pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Ide o 14 lekárov, 27 sestier a 16 ďalších zamestnancov,“ dodal Stalmašek.

-BA- zdroj: TASR, foto: FNsP

ZANECHAŤ ODPOVEĎ