LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ: Tri grácie sa vrátia na Námestie mieru

0
502
Tri grácie vrátia na Námestie mieru.
Súsošie Tri grácie, ktoré do roku 2016 zdobilo Námestie mieru, čaká na svoju opätovnú inštaláciu v depozitári mestského múzea. Nainštalované má byť do novej fontány, ktorá je súčasťou revitalizácie Námestia mieru.
Mesto navrhuje realizáciu fontány v rozpočte pre rok 2021. O vrátení Troch grácií na Námestie tak rozhodnú poslanci pri schvaľovaní budúcoročného rozpočtu, ako informuje mesto na svojej sociálnej sieti.

Nová fontána aj s Troma gráciami by mala byť umiestnená asi tridsať metrov od pôvodného miesta, kde stála naposledy pred štyrmi rokmi. „Dielo chceme umiestniť do priestoru ako súčasť vodného prvku. Bude osadené na podstavec, aby sa vyzdvihla jeho dominancia. Súsošie bude lemované tryskami v úrovni dlažby. K tomu je však potrebné dobudovanie strojovne s príslušným technologickým zázemím,“ priblížil vedúci odboru výstavby mestského úradu Matej Petran. Predpokladaný náklad na dodávku a montáž technologických zariadení, zemných prác aj základových konštrukcií fontány by mal byť 130 tisíc eur. Mesto plánuje aj revitalizáciu okolia fontány. V prípade, že poslanci pri schvaľovaní v rozpočte na nasledujúci rok ponechajú finančné prostriedky na realizáciu fontány so súsoším, Tri grácie by mohli na námestí opäť stáť už v priebehu nasledujúceho roka.
Na Tri grácie sa bol v depozitári Múzea Janka Kráľa pozrieť reštaurátor, podľa ktorého je súsošie v zachovalom stave a pre opätovné osadenie do exteriéru si vyžaduje len drobné úpravy. Jeho patina bude zapadať do moderného priestranstva námestia a pripomínať históriu niekdajšieho Námestia mieru.
-BA- zdroj a foto: FB  Mesto Liptovský Mikuláš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ