ORAVSKÝ PODZÁMOK: Žiariče budú chrániť depozitáre Oravského hradu

0
603
Depozitáre Oravského hradu budú chrániť žiariče.

Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov. Využívať ich bude v priestoroch depozitárov Oravského hradu v Oravskom Podzámku. Cieľom je dlhodobá ochrana zbierkových predmetov pred biologickým napadnutím plesňami a inými mikroorganizmami. Múzeum o tom informuje na oficiálnej webovej stránke.

Žiariče budeme preventívne používať hlavne v depozitároch, ale aj vo výstavných priestoroch, kde sa okrem zbierkových predmetov môžu nachádzať diela pochádzajúce z rôznych prostredí (priamo z ateliérov umelcov, zo súkromných zbierok, diela zapožičané z partnerských galérií). V neošetrených priestoroch, v ktorých sa striedajú diela z neznámeho prostredia a zbierkové predmety, hrozí riziko ich kontaminácie,“ priblížila reštaurátorka v Oravskom múzeu Lenka Červeňová.

Kombináciou a použitím dvoch spôsobov žiarenia pomocou germicídnych žiaričov sa podľa Červeňovej eliminuje riziko poškodenia, či dokonca zničenia umeleckých diel. „Preventívna ochrana predchádza zbytočným, časovo i finančne nákladným, reštaurátorským a konzervátorským zásahom,“ dodala.

Žiariče múzeum zakúpilo vďaka podpore z Fondu na podporu umenia v celkovej výške 4000 eur.

-BA- zdroj: TASR, foto: oravskemuzeum.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ