ŽILINA: Obvinili sudcov a advokáta z brania úplatku, zasahujú aj u predsedníčky Krajského súdu!!!

0
1075
Zásah NAKA u bývalého sudcu Pavla Polku.
Po razii na bratislavských sudcov, ktorí mali vybavovať prípady najmä v prospech Mariana Kočnera, zasahuje teraz polícia u ďalších známych sudcov, tentoraz zo Žiliny.

Polícia nadránom prišla do domu bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku. Spomínal sa v kauze žilinského podnikateľa Františka Tótha, známeho pod prezývkou Veľký Fero.

Podľa informácií Aktuality.sk policajti zasahujú aj u predsedníčky Krajského súdu Žiliny Evy Kyselovej. Denník N informuje, že okrem Polku už zadržali aj žilinského okresného sudcu Daniela Béreša. TV Markíza priniesla informáciu, že Polka, Béreš aj advokát Ľuboš Mahdoň sú obvinení z prijímania úplatku.

„Národná kriminálna agentúra spustila na strednom Slovensku rozsiahlu akciu PLEVEL v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou. Viac informácií poskytneme neskôr,“ informovala polícia v súvislosti s aktuálnym zásahom na sociálnej sieti v pondelok ráno.

Podľa Denníka N je Tóth ústrednou postavou korupčnej schémy prípadu, v ktorom polícia zdokumentovala od roku 2015 desiatku ovplyvnených konaní v prospech obžalovaných či odsúdených na žilinských súdoch.

Veľký Fero mal vybavovať rozsudky na súdoch Žilinského kraja, v policajných uzneseniach bol v tejto súvislosti spomínaný najmä Pavol Polka.

Denník N zverejnil aj takpovediac cenník, koľko mali vybavené rozhodnutia stáť:

– oslobodenie spod obžaloby 20-tisíc eur,

– prepustenie z väzby či podmienečné prepustenie na slobodu o polovicu menej,

– v  jednom prípade mal platiť odsúdený až 30-tisíc eur.

Vyšetrovanie prípadu spustila rozsiahla výpoveď recidivistu Patrika M. V marci tohto roka sa o korupcii na žilinských súdoch rozhodol vypovedať boss žilinského podsvetia František Salinger, ktorý si teraz odpykáva trest za starú vraždu bieleho koňa. Po jeho výpovedí obvinenie Tótha rozšírili.

Podnikateľ Tóth, ktorý je už na dôchodku, je od leta 2019 vo väzbe. Svoju vinu od začiatku popiera a spochybňuje svedectvá kriminálnikov, ktorí sa podľa neho chcú „vykúpiť“ z trestu svedectvom proti nemu.

Polka v prípade nebol doposiaľ obvinený, podozrenia odmietal.

Policajti mu v minulosti urobili prehliadku kancelárie, pozreli si aj jeho bezpečnostné schránky v banke.

Dlhoročný sudca, ktorý pôsobil v justíci 30 rokokv, napokon v máji informoval prezidentku Zuzanu Čaputovú, že sa vzdáva funkcie sudcu.

Polka sa s obvineným podnikateľom Tóthom pozná dlho, tykajú si a boli aj na spoločnej dovolenke na Bora Bora, kde sa zúčastnilo viacero rodín. Tótha v konaní zastupovala Polkova dcéra.

O Polkovi je známe, že s médiami, ktoré o ňom písali, sa často súdi a podával aj trestné oznámenia. Podaním žaloby reagoval už na prelome milénií potom, ako sa o ňom v decembri 1999 zmienil denník Pravda v článku o zadržaní Salingera (pripomíname, že Salinger má v Žiline prezývku Malý Fero a František Tótha Veľký Fero)

Pravda vtedy napísala, že Polka, ktorý bol v danom čase predsedom Okresného súdu v Žiline, je blízkym priateľom Tótha alias Veľkého Fera. Tóth vtedy čelil stíahniu za veľký faktoringový podvod v hodnote 120 miliónov korún (takmer 4 milióny eur).

Keď v roku 2013 schválila Súdna Rada Polkovo dočasné pridelenie na Najvyšší súd, upozornila Aliancia Fair-play na rozsudky českých súdov v kauze bývalého sudcu Okresného súdu v Žiline Pavla Dlhopolčeka z roku 1999.

Keď išiel do Ostravy ponúkať tamojšiemu sudcovi úplatok, aby prepustil z väzby istú ženu, cestoval s ním aj Polka a ďalší muž Ján Hrubý.

Z rozsudku ostravského Okresného súdu vyplýva, že sám Polka potvrdil, že sprostredkoval stretnutie Dlhopolčeka s Hrubým, ktorý zháňal niekoho, kto má spojenie na justičné prostredie v Ostrave.

„Spolu s ním totiž v aktivite, pre ktorú stojí obžalovaný pred súdom, figurovali aj ďalšie dve osoby, ktoré sú tiež štátnymi príslušníkmi Slovenskej republiky (JUDr. Polka a JUDr. Hrubý). Nemožno vylúčiť, že obžalovaný bol pritom až posledným článkom celého tohto pôsobenia,“ uvádza sa v rozsudku odvolacieho súdu v Prahe.

Aliancia poznamenala, že potom, ako Polkovi a Hrubému dovolili opustiť Českú republiku, stali sa pre tamojšie orgány činné v trestnom konaní nedosiahnuteľní. Obaja tiež odmietli prísť na súdne pojednávanie, na ktorom mali vypovedať ako svedkovia.

-BA- zdroj a foto: aktuality.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ