ŽILINA: Kauza týraného koňa má nečakané rozuzlenie, aktivisti prestrelili

0
4681
Týranie 24-ročného valacha Chansona sa nepotvrdilo.

Slovensko v posledných dňoch rezonovala kauza o údajne týranom 24-ročnom koníkovi Chansovi. Týranie sa nepotvrdilo, koník dlhodobo trpel vážnou chorobou – rakovina mu zožierala telo, nakoniec sa mu stala osudnou.

Podľa zootechnika Milana Kordoša je dobré, ak občianske združenia upozorňujú na možné pochybenia chovateľov, na druhej strane však často vytvárajú zbytočnú eufóriu a snažia sa urýchliť zákonom stanovené postupy. Podľa dostupných informácií veterinári postupovali správne, akurát mohli prejaviť viac empatie, ale pri súčasnom tlaku sa ani nečudujem, že k veci pristupovali prísne vecne.

Kauzu o údajne týranom koníkovi, ktorá sa nepotvrdila, aktivisti zverejnili na sociálnej sieti TU.

Požiadali sme o informácie riaditeľku žilinských veterinárov MVDr. Líviu Čičkovú, ktorá sa vyjadrila:

„Širokú verejnosť ubezpečujeme, že sme pristúpili k celej záležitosti zodpovedne, aj keď bol na nás vyvíjaný neprimeraný spoločenský tlak, aby sme rozhodli v rozpore so zákonom a v neprospech zdravia zvieraťa, čo spôsobil najmä nedostatok relevantných informácií.

Kôň mal dlhodobo zdravotné problémy a podľa ošetrujúcej lekárky zviera vzhľadom na svoj vek, zdravotný stav a na prostredie, v ktorom celý život žije, nie je vhodné prevážať do cudzieho prostredia, pričom aj samotný prevoz by predstavoval pre zviera riziko.

Aj napriek tomu bol dohodnutý prevoz zvieraťa do karanténneho zariadenia RVPS Martin, ale vzhľadom na uvedené skutočnosti transport bol zrušený, pretože pre zviera by mohol byť  život ohrozujúci.  

Veterinárny lekára, ktorý vykonal klinické vyšetrenie zvieraťa, mu poskytol potrebnú liečbu. Po čase sa stav koňa zhoršil, kôň sa už nedokázal postaviť, a preto chovateľka 24-ročného koňa privolala súkromného veterinárneho lekára, ktorý na základe vyšetrenia odporučil vykonať eutanáziu, aby zvieraťu nebolo spôsobované zbytočné utrpenie a bolesť aj vzhľadom na jeho diagnózu, nepriaznivú prognózu, ktorú nespôsobilo týranie, ale dlhoročná choroba. S uvedeným konaním majiteľka zvieraťa súhlasila.

Z usmrteného zvieraťa RVPS Žilina odobrala vzorky vnútorných orgánov na ďalšie vyšetrenie do Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu, Veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne. Výsledky potvrdili závažné ochorenia zvieraťa – nález na pľúcach a metastázy.

RVPS Žilina postupovala v súlade s platnou legislatívou, zviera nebolo týrané, ale malo dlhodobo zdravotné komplikácie. Jeho transport do karanténneho zariadenia RVPS Martin nebol možný pre zlý stav koňa, aj keď sa prevozu dožadovala široká verejnosť. Naše rozhodnutie nepreviezť koňa bolo na základe odborných znalostí správne a verejnosť prosíme o našu podporu.

Okrem toho, chovateľke boli nariadené opatrenia, ktorými jej bolo zakázané premiestňovanie zvierat z farmy, zabezpečiť registráciu farmy a zabezpečiť potrebné vyšetrenia zvierat„.

Koník trpel rakovinou, metastázy mal po celom tele.

Peter Mikloš, zdroj a foto: FB NÁDEJ PRE KONE a ĽUDÍ, o.z., RVPS Žilina

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ