LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ: Cyklotrasa cez mesto má už 2,4 kilometra

0
275
Cyklotrasa cez Liptovský Mikuláš má už 2,4 kilometra.

Primátor Ján Blcháč dňa 4. septembra 2020 oficiálne odovzdal Mikulášanom do užívania dve etapy cyklotrasy, ktorú radnica vybudovala ako ekologickú alternatívu dopravy v meste.

Projekt cyklotrasy bol s ohľadom na pôvodne vyčlenené financie rozdelený do štyroch etáp, z nich mesto úspešne zrealizovalo s podporou eurofondov prvú a štvrtú. „Vďaka projektu zvýšime atraktivitu nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy na celkovom počte prepravených osôb v meste. Cyklotrasa prechádza centrom mesta, kde je množstvo prevádzok, do ktorých sa cyklisti po trase dostanú. Taktiež nadväzuje na autobusovú a železničnú stanicu. Nadviažu na ňu lokálne cyklotrasy k jednotlivým atraktivitám mesta a okolia,“ povedal primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Celková dĺžka oboch etáp predstavuje 2,4 kilometra. Výdavky na obe časti boli 470 tisíc eur, z toho nenávratné financie 447 tisíc eur. Mesto sa podieľalo na projekte sumou vyše 23 tisíc eur.
Trasa sa začína v parku pri železničnej stanici, pokračuje po Štefánikovej, Hodžovej, Kukučínovej, Bernolákovej, cez Rohonciho záhradu, Pišútovu, ulicu 1. mája a končí v Parku M. R. Martákovej.

Okrem cyklochodníka na trase pribudli dva cykloboxy so zelenou strechou, do ktorých sa dá bezpečne odložiť bicykel a cyklista môže pokračovať iným druhom hromadnej dopravy. Cykloboxy s kapacitou 40 a 10 bicyklov sa nachádzajú pri železničnej stanici a v Rohonciho záhrade. Nechýbajú cykostojany, servisný modul na dofúkanie kolies, lavičky, stoly, odpadkové koše a dosadená zeleň, bezbariérové úpravy a dopravné značenie.

Mesto už získalo externé zdroje aj na realizáciu tretej etapy, ktorá bude viesť Štefánikovou ulicou a nadviaže na existujúcu prvú etapu. „Realizáciu plánujeme v budúcom roku. Vybudovaním tohto úseku prepojíme existujúci cyklochodník po hrádzi Váhu s Mikulášskou cyklotrasou,“ dodal Ján Blcháč.

Cyklotrasa cez Liptovský Mikuláš má už 2,4 kilometra.

Peter Mikoš, zdroj a foto: mesto Liptovský Mikuláš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ