ŽILINA: Premnožené bzdochy

0
542
Bzdochy už aj v Žiline.

Premnožené bzdochy trápia obyvateľov na sídliskách v Žiline, hmyz znepríjemňuje život prenikavým zápachom a komplikuje vetranie či využívanie balkónov. „Máme toho plné balkóny, okná, lezie nám to dnu do bytov, nedá sa poriadne vetrať, o sušenie prádla na balkóne ani nehovoriac,“ uviedla čitateľka Marcela, ktorá s chrobákom bojuje.

Problém nie je ojedinelým pre naše mesto, v Nitre už absolvovali niekoľko postrekov v doobedných hodinách. Bzdochy sa vyskytujú najmä na miestach s vysadenými brezami. Dva podnety podali Žilinčania aj cez portál odkazprestarostu.sk, mesto podľa vyjadrenia odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou neplánuje postrek.

Dôvodom je fakt, že samotná aplikácia chemických zlúčenín môže mať ďalekosiahlejšie následky – vyhubiť iné druhy hmyzu, ohroziť vtáctvo či ľudský organizmus. Postreky nemusia byť stopercentné, bojovať proti bzdochám môžete napríklad sieťkami na oknách. Ani tie vždy ale nemusia zabrať, nenápadný hmyz si nájde cestu aj počas krátkeho otvorenia okna alebo balkónových dverí.

„Samospráva momentálne neplánuje vykonávať postrek. Okrem Nitry neaplikuje postrek žiadne iné mesto na Slovensku. V uvedenej veci komunikujeme aj s ostatnými samosprávami, ktoré zatiaľ postrek nevykonávajú. Bzdochy sú neškodné, neprenášajú choroby ani neštípu, pri ich výskyte nehrozí zdravotné riziko. Momentálne je to ojedinelý a dočasný jav. Odporúčame použiť sieťky na okná, prípadne insekticíd. Situáciu s výskytom hmyzu budeme sledovať aj v súčinnosti s ostatnými samosprávami. V prípade nevyhnutnosti zvážime ďalší postup,“ uviedla Andrea Bialoňová z odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu v Žiline.

-BA- zdroj: ŽilinaK, foto: wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ