STRÁŇAVY: Dielo Ľudmily Cvengrošovej má opäť ruky

0
237
Dielo Ľudmily Cvengrošovej má opäť ruky!

Pílkou odrezané ruky zo súsošia nad obcou Stráňavy, ktoré ktosi bez ľútosti zničil, sú opäť na svojom mieste. Oznámila to obec na sociálnej sieti.

Ruky privarili pod dohľadom pamiatkárov a trojmetrové súsošie od akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej vrátili do pôvodného stavu.

Ruky sú najvýraznejším prvkom na cenenom umeleckom diele, ktoré predstavuje ženu ako bráni vo vojnových časoch matky s malými deťmi.

Tonu vážiace súsošie zničili úmyselne 12. júla minulého roku. Vedenie obce Stráňavy na barbarský čin upozornil motocyklista, ktorý cez Javorinu prechádzal. Jozef Papán sa šiel okamžite pozrieť na miesto a zalarmoval políciu. „Pohľad ma doslova zamrazil a v tej chvíli som nechcel tomu ani uveriť, čo za hyena v ľudskej koži je toho schopná,“ povedal starosta bezprostredne po tom, ako sa o vandalizme presvedčil na vlastné oči. Papán považuje za pravdepodobné, že vandal si svoj čin dopredu naplánoval. Ruky odpílil precízne. Nie je známe, či chcel bronz speňažiť v zberných surovinách, alebo ide o zneuctenie diela, ktoré pripomína boje v II. svetovej vojne pod Polomom. Odrezané ruky našli o niekoľko týždňov neskôr v Brodne zahodené v tráve.

Starosta však má po dvoch pokusoch o kradnutie obavy o osud diela.

„Bojím sa, aby raz nezmizla úplne. Raz už bola mimo podstavca a môže sa stať zmizne zase. Až neskôr sme si všimli, že páchatelia odrezali soche malíček zrejme obyčajnou pílkou. Skúšali asi štruktúru materiálu. Nikto si to predtým nevšimol. To nerobili amatéri.“

Dielo Ľudmily Cvengrošovej sa už v minulosti stalo terčom zlodejov. V roku 2010 sa ho niekto neúspešne pokúsil ukradnúť. Zlodejom sa technicky náročná operácia v snehu nepodarila.

Tonu vážiace súsošie v ťažkom teréne musel preniesť na vzdialenosť 30 metrov hasičský žeriav, ktorý bežne využívajú pri dopravných nehodách kamiónov.

Pamätník víťazstva odhalili na vrchu Polom v roku 1961 na počesť padlým vojakom. Počas II. svetovej vojny prebiehali najväčšie boje medzi fašistickými vojskami a I. Československým armádnym zborom medzi 11. a 26. aprílom 1945. Kvôli ťažbe vápenca pamätník v roku 1986 premiestnili na neďaleký vrch Javoriny.

-BA- zdroj: MY Žilina, foto: Obec Stráňavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ