ORAVSKÁ POLHORA: Stretnutie výtvarníkov a fotografov

0
292
Stretnutie výtvarníkov a fotografov na Orave.

Oravské kultúrne stredisko organizuje od 26. do 30. augusta plenér pre výtvarníkov a fotografov s názvom Inšpirovaní domovom. Dejiskom tvorivého stretnutia bude najsevernejšia slovenská obec Oravská Polhora.

„Na plenér prijali pozvanie výtvarníci i fotografi z celej Oravy. Lektormi budú Andrea Mirjanská a Martin Novysedlák, obidvaja učitelia Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku,“ priblížila Iveta Haplová z Oravského kultúrneho strediska.

Témou tohtoročného podujatia sú folklórne inšpirácie ľudovou výšivkou a modrotlačou z oblasti Oravy, fauvizmus a možnosti úpravy fotografií. „Fauvizmus je smer moderného výtvarného umenia, ktorý vznikol vo Francúzsku na začiatku 20. storočia. Jeho základ tvorili výrazné farby. Fauvizmus zavrhol staré tradičné formy a techniky, zdôrazňoval citlivosť v umení, propagoval ‘dravé’ experimentovanie,“ vysvetlila Haplová. Charakteristické pre tento štýl je vyznačovanie kontúr tmavými hrubými čiarami, snaha o čistú farbu a jednoduchú skratku.

Súčasťou projektu bude poplenérová putovná výstava fotografií a výtvarných diel. Nainštalujú a sprístupnia ju v septembri v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne.

-BA- zdroj: TASR, foto: Orava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ