NOVÁ BYSTRICA: Kysuce ožili poľskými zvykmi, tradíciami a ovčiarstvom

0
262
Kysuce ožili poľskými tradíciami, zvykmi a ovčiarstvom.

Kultúrne zvyky, ovčiarstvo a tradície Poľska si mohli v nedeľu 16. augusta pozrieť návštevníci Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke v rámci podujatia Pozdrav od susedov. Ako informovala kultúrna manažérka Kysuckého múzea v Čadci Darina Hnidková, vo Vychylovke sa prezentujú nielen poľské ľudové súbory a folklórne zoskupenia, ale aj remeselníci.

„Samozrejme, že sa tu prezentujú aj poľskí ovčiari, ktorí návštevníkom pripravili ukážky výroby bryndze a syrov. Na podujatí vystúpil folklórny súbor Zespól regionalny Istebna a detský folklórny súbor Malá Istebna. Prezentovali sa tu rôzne krajky, čipky a výšivky z poľskej Istebnej. Samozrejme, že nechýbali ani remeselníci z Kysúc a iných častí Slovenska,“ doplnila manažérka s tým, že organizátori nezabudli ani na tradičné kapustníky.

Podobne ako na iných podujatiach vo Vychylovke, ani na nedeľnom Pozdrave od susedov nechýbala ani jazda unikátnej úvraťovej železničky. „Trať sme opäť posunuli o kúsok ďalej. Už nejazdíme len do Hruškuliaka, ale až do stanice Chmúra. Dúfam, že do konca sezóny sa nám podarí sprístupniť celú prvú úvrať,“ doplnila Hnidková.

-BA- zdroj a foto: TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ