BOBROVEC: Zaujímavá reportáž o spásaní vysokohorských lúk (VIDEO)

0
1037

Bez pasúcich sa zvierat by biotopy na horských lúkach úplne zanikli. Venovali sme sa téme pasúcich sa zvierat v nasledujúcej reportáži.

Pozrite si nasledovnú reportáž o benefitoch spásania vysokohorských lúk:

Video je dostupné aj TU.

Zaujímavosti o pasení oviec:

Ovce sú typicky pastevné zvieratá. Pasenie je najstarší, najprirodzenejší a najobľúbenejší spôsob výživy oviec, ktorý má oproti iným spôsobom výživy nielen biologické a zdravotné, ale v dnešnej dobe i veľmi dôležité ekonomické výhody.

Hlavná časť súvislých pasienkov pre ovce sa u nás nachádza v horských a podhorských oblastiach Nízkych Tatier, Slovenského Rudohoria, Veľkej a Malej Fatry, čiže zahŕňa celé severné Slovensko, Oravu, Kysuce, Liptov, časť Spiša a Nízkych Beskýd.

Menšia časť súvislých trávnych porastov sa nachádza v Malých a Bielych Karpatoch, v Považskom Inovci, v Trebíči, v Štiavnických vrchoch a v Slánskom pohorí. Jedná sa o suchšie stanoviská s menším počtom zrážok a vyššími letnými teplotami v porovnaní so severnými oblasťami Slovenska, a preto tieto južnejšie oblasti trpia od polovice letnej sezóny horším dorastaním trávnej hmoty.

Pasenie oviec má oproti iným druhom a kategóriám zvierat niektoré výhody a zvláštnosti. Ovce sú „dobrochodivé“ zvieratá, môžu vypásať v porovnaní s hovädzím dobytkom aj vzdialenejšie plochy, využívajú efektívnejšie aj porasty nevhodné pre HD, a ďalšou ich výhodou je ich výborná ovládateľnosť.

Pri pasení sa stádo oviec rozčlení na menšie, samostatne sa pasúce skupiny po 10 až 30 zvieratách. Ovce sa pasú spravidla dlhšie ako hovädzí dobytok. Ak je kvalita pasienku dobrá, ovce sa pasú asi 9 hodín denne, predovšetkým v čase od 7. do 19. hodiny. Na menej kvalitnom poraste sa pasenie predlžuje až na 12 hodín. Čím sa viac prikrmujú v maštali, tým kratšie sa pasú. Bahnice s dvojčatami alebo s viac početnými vrhmi sa pasú dlhšie. Ovce odpočívajú priemerne 11-13 hodín.

Dospelá nelaktujúca ovca pri pastevnom type výživy potrebuje denne 3-5 l vody. Táto potreba sa zdvojnásobuje pri pasení počas letných horúčav. Pri chove dojných oviec je potrebné si uvedomiť, že zviera potrebuje okrem záchovnej potreby na každý nadojený liter mlieka ďalších 1,5 l vody. Ovce na novom pasienku sa najskôr oboznámia s novým prostredím, a až potom sa začnú pásť.

Ovce vyhľadávajú najvhodnejšie a najchutnejšie zložky potravy. Najskôr vyberajú najkvalitnejšie porasty, postupne začínajú spásať aj menej chutné krmivá. Medzi stupňom zošľachtenosti plemien a chuťovou vyberavosťou je určitá závislosť. Zošľachtené plemená, hoci majú vyššie nároky na kvalitu potravy, sú menej výberavé než nazošľachtené plemená. Mäsové plemená majú pomerne slabo vyvinutý chuťový zmysel, po nich nasledujú dojné plemená a najlepšie vyvinutý chuťový zmysel majú kombinované plemená. Ak je paša obmedzená, chuťová vyberavosť oviec sa znižuje.

Peter Mikloš, zdroj: RTVS, old.agroporadenstvo.sk, foto: ec.europa.eu

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ