VYSOKÉ TATRY: Turisti zachránili ťažko zraneného cyklistu

0
288
Ilustračné foto.
Vážny úraz cyklistu pod Sliezskym domom
V utorok 5. 8. 2020 v popoludňajších hodinách oznámil na tiesňovú linku náhodný svedok pád cyklistu na asfaltovej ceste pod Sliezskym domom.
Stredisko informoval, že 21-ročný slovenský cyklista pádom utrpel vážne poranenie hlavy a dolnej končatiny, po ktorom ostal v bezvedomí. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR (ZZS) vyslalo na miesto posádku vrtuľníka z Popradu a na miesto boli vyslaní aj záchranári HZS pozemne.
Do príchodu záchranárov pomáhali cyklistovi náhodní turisti. Na mieste bol pri pacientovi vysadený lekár Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) a vzápätí prišli ku pacientovi aj záchranári Horskej záchrannej služby (HZS). Spolu s lekárom vykonali nevyhnutné zdravotné postupy, zabezpečili intravenóznu liečbu a zastabilizovaného pacienta zafixovali do vákuového matraca.
Záchrannej skupine bol nápomocný aj lekár z Popradu, ktorý v tom čase prechádzal okolo. Pacienta následne transportovali záchranári terénnym vozidlom HZS na heliport pri Sliezskom dome, kde ho preložili na palubu vrtuľníka a spolu s lekárom pokračovala posádka do nemocnice v Poprade.
Záchranári ďakujú všetkým, ktorí mali ochotu mladému cyklistovi pomôcť. Vďaka pohotovej reakcii turistov, ktorí boli pri úraze v krátkom čase, poskytli zranenému bez zaváhania laickú prvú pomoc a v stabilizovanej polohe ho kontrolovali do príchodu profesionálov, výrazne zvýšili jeho šancu na prežitie.
Peter Mikloš, zdroj a foto: HZS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ