ŽILINA: V galérii slávy predstavili Jurkoviča a Plicku, spájajú ich Čičmany

0
438
Čičmany. (zdroj: https://slovakia.travel/cicmany)

Čičmiansku galériu slávy predstavilo v pondelok Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline na svojej internetovej stránke a na sociálnej sieti. Projekt Galéria slávy osobnosti obcí v žilinskom regióne.

ČIČMIANSKA GALÉRIA SLÁVY

Video je dostupné aj TU.

Prvá edícia priblížila v piatich častiach Terchovskú galériu slávy. Ambíciou strediska je nielen vzdať poctu ľuďom, ako boli slovenský Sokrates – Adam František Kollár z Terchovej, alebo Jozef Ignác Bajza, ktorý sa narodil v Predmieri. Okrem takýchto velikánov chcú predstaviť aj osobnosti, o ktorých bežne veľa ľudí nevie. A vzdať im poctu.

Aj v Čičmanoch žili naši velikáni, ako bol hudobný vedec Jozef Kresánek, ktorý sa tu priamo narodil. Mnohí významní ľudia, ktorí sa síce v Čičmanoch nenarodili, ale venovali im kus života si zaslúžia uznanie. Napríklad architekt Dušan Jurkovič, alebo etnograf a filmár Karol Plicka. Ide o ľudí spojených s tradičnou ľudovou tvorbou, ktorí tu takisto zanechali svoju pečať. Napríklad rezbár Vít Pieš, alebo niekoľko výšivkárok.

V súčasnosti sú Čičmany známe aj festivalom, na ktorom sa posledný septembrový víkend stretávajú fujaristi z celého Slovenska. Je to veľmi komorné podujatie s domáckou atmosférou a nefalšovaným vzťahom k tradícii. V septembri sa fujaristi zídu už na 15. ročníku.

Peter Mikloš, zdroj: KrKS, TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ