ŽILINA: Známy aktivista zahanbil mesto, upratal pamätník v centre mesta

0
1423
Ľubomír Sečkár.

ČITATEĽSKÝ TIP

Žilinská radnica je v poslednej dobe známa tým, že sa dostatočne nevenuje poriadku v meste, Žilinčania sú už z toho zúfalí.

Na sociálnej sieti odborník na rodinnú a sociálnu politiku a správca Nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár zverejnil príspevok ako so svojím synom Jakubkom v deň výročia narodenia slovenského velikána M. R. Štefánika upratali okolie pamätníka v centre mesta – vytrhali burinu a pozbierali odpadky. Ľubomír Sečkár uvádza: „Išli sme si uctiť pamiatku M. R. Štefánika a pamätník sme našli obrastený burinou“.

Ľudia v komentároch pod príspevkom na vedení mesta Žilina nenechali nitku suchú, naopak Ľubomírovi Sečkárovi vyslovili uznanie.

Ľubomír Sečkár so synom Jakubkom.

O pamätníku

Na Štefánikovom námestí v Žiline stojí pamätník s bronzovou bustou generála M. R. Štefánika (1880 – 1919), významného slovenského vedca, politika a vojaka. Autorom diela je žilinský akademický sochár Ladislav Berák. Socha bola odhalená 8. 9. 1995. Každý rok 4. mája, vo výročný deň tragickej smrti generála, si tu Žilinčania uctievajú jeho pamiatku. Na podstavci je nápis od básnika Milana Rúfusa: „Ten, kto raz niesol za všetkých na pleciach ľudskú bolesť nemôže celkom odísť. Trvá v závete mierou bytia, mierou obete“.

Architektonické riešenie i použitý materiál pamätníka spolu s bronzovou bustou vytvárajú dokonalý harmonický celok a dielo je ozajstnou ozdobou námestia. Socha je z bronzu, vysoká 2,0 m a váži 600 kg (zdroj TU).

Peter Mikloš, zdroj a foto: Facebok Ľubomíe Sečkár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ