Policajný šéf Lučanský ide do civilu

0
86
Milan Lučanský v polícii končí. (foto: TASR/Pavol Zachar)

Policajný prezident Milan Lučanský si po dvoch rokoch v čele policajného zboru podal žiadosť o odchod do civilu. Vo funkcii bude do konca augusta, uviedli aktuality.sk

Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) už v programovom vyhlásení priznal, že policajného prezidenta chce vyberať po svojom. Rovnako to fungovalo po každých parlamentných voľbách. Dlhoročný policajt Milan Lučanský (51), ktorý nastúpil do čela policajného zboru v júni 2018 – necelé štyri mesiace po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa však nechystal odísť.

Dohoda medzi Lučanským a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) padla až v posledných týždňoch. Jej súčasťou bolo, že ani jedna zo strán nebude verejne rozoberať budúcnosť policajného šéfa. Definitívne rozhodnutie, ktorým je rezignácia, oznámil Lučanský ministrovi vnútra dnes.

„Hoci sa s pánom Lučanským v mnohých témach zhodujeme, existuje aj viacero oblastí v ktorých máme odlišný názor na to, ako by mal Policajný zbor vyzerať a fungovať. Pánovi Lučanskému však ďakujem a verím, že dokážeme konštruktívne fungovať aj zvyšné dva mesiace, vzhľadom na náročné obdobie pred ktorým stojíme v súvislosti s možnou druhou vlnou pandémie koronavírusu,“ reatoval na Lučanského krok minister Mikulec.

Medzi ministerstvom a policajným prezídiom to iskrilo už dlhšie. Lučanský prišiel zo dňa na deň o ochranku aj šoféra. Zvláštne pôsobila aj komunikácia na úrovni premiér Matovič, minister Mikulec a policajný šéf počas protiepidemiologických opatrení počas veľkonočných sviatkov.

Policajti vtedy čelili kritike, že kontrolovali každé auto, ktoré prekročilo hranicu okresu a paralyzovali tak na niekoľko hodín dopravu. Lučanský vtedy odkázal predsedovi vlády, že postupovali presne podľa uznesenia vlády.

Počas pandémie koronavírusu sa však policajný šéf vo funkcii osvedčil a nová vláda si ho netrúfla vymeniť. Minister Mikulec sa ešte v marci vyjadril, že Lučanský zostáva vo funkcii, aby po skončení pandémie možno odišiel sám.

K nedôvere medzi novým vedením ministerstva a Lučanským prispeli aj medializované správy z Kočnerovej knižnice.

Zdroj: www.aktuality.sk, foto: TASR/PAVOL ZACHAR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ