LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ: Mesto vybuduje unikátnych 19 dažďových záhrad

0
422
V školských areáloch tak pribudne celkom 19 dažďových záhrad. Tie zachytia zrážkovú vodu z plochy 2600 štvorcových metrov.

Na projekt radnica získala 173 000 eur z eurofondov. V školských areáloch tak pribudne celkom 19 dažďových záhrad. Tie zachytia zrážkovú vodu z plochy 2600 štvorcových metrov.

Dôsledky klimatickej zmeny pomôžu v Liptovskom Mikuláši zmierniť dažďové záhrady. Radnica ich plánuje vybudovať v školských areáloch. Začiatok realizácie projektu vedenie mesta predpokladá na jeseň.

„Dažďové záhrady sú jednoduchým technickým riešením na zber dažďovej vody zo striech školských zariadení. Realizáciou projektu sa v rámci Slovenska zaradíme medzi úspešné mestá v boji s klimatickými zmenami,“ uviedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

„Prínosom vybudovaných dažďových záhrad je efektívne zadržanie dažďových vôd priamo v lokalite, pretože odvedená voda prirodzene vsiakne do podložia. Takto záhrady prispievajú k zadržiavaniu vyparenej vody, zavlažovaniu, zvlhčovaniu, ochladzovaniu ovzdušia a celkovo k udržateľnosti klímy,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Projekt mesto zrealizuje v objektoch piatich základných a materských škôl – v Základnej škole Miloša Janošku, v ZŠ s MŠ Demänovská, v ZŠ s MŠ Okoličianska, v MŠ Palúčanská a v MŠ Ondrašovská. „Všetky záhrady sa stanú nielen funkčnou, ale aj estetickou súčasťou školských areálov,“ doplnila Lenka Lencsésová z oddelenia projektového manažmentu radnice.

Peter Mikloš, zdroj a foto: mesto Liptovský Mikuláš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ